zaturre nedir

Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

admin 05 Haz 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 51  0

Halk arasında akciğer enfeksiyonu olarak bilinen zatürreye virüs, bakteri ve nadirde olsa parazit sebep olmaktadır. Zatürre bazı durumlarda hastada solunum yetersizliğine sebep olmakla birlikte ölümcül de olabilmektedir. Bu yazımızda sizler için zatürre ile ilgili aşağıdaki konu başlıklarına yer verdik:

  • Zatürre Nedir?
  • Zatürre Belirtileri Nelerdir?
  • Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?
  • Zatürre Tedavisi Nelerdir?

Zatürre Nedir?

Zatürre, diğer bir adıyla Pnömoni, bir ya da iki akciğerde de görülen bir enfeksiyondur. Virüs, bakteri ve parazitlerden bulaşabilir. Çocuklarda, 65 yaş üstü kişilerde, sigara kullananlarda, şeker, tansiyon, böbrek gibi kronik hastalığı olan kişilerde daha sık görülür.

Zatürre, akciğerdeki Alveol denilen hava keseciklerinin iltihaplanmasına sebep olur. Enfeksiyon kapan alveollerin içi sıvı ya da irin ile dolar ve bu yüzden nefes almak hasta için giderek zorlaşır.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre belirtileri bazı durumlarda yaşamı tehdit edici boyuta gelebilir. Zatürrenin en bilinen belirtileri şunlardır:

–  Nefes darlığı.

– Göğüs ağrısı.

– Balgamlı ve giderek kötüleşen öksürük.

– Titreme ve yüksek ateş.

Zatürre hastalığına sebep olan bakteriler solunum yoluyla kişiye bulaşır. İnsanların topluca yaşadıkları yerde ve kalabalık alanlarda hızla yayılır. İşyerleri, yurtlar ve okullar gibi kapalı alanlarda bulaşır. Bazı insanların zatürreye yakalanma oranı diğer insanlara göre daha fazladır. Bu yüksek risk altında olan kişiler:

–  Aşırı miktarda alkol ve sigara tüketen kişiler.

– Astım, kalp yetmezliği ve diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan kişiler.

– Bağışıklığı zayıflamış, kanser ilacı kullanan kişiler.

– Doğumundan 2 yaşına kadar olan bebekler ile 65 yaş ve üstü kişiler.

Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor muayene sırasında hastanın akciğerlerini stetoskop ile dinler ve eğer zatürreden şüphelenirse, akciğerleri daha detaylı görebilmek için akciğer röntgeni isteyebilir. Hastanın zatürre olup olmadığını anlamak için akciğer röntgeni doktor için yeterli bilgiyi sağlayacaktır. Fakat bazı durumlarda daha detaylı bir inceleme için doktorunuz ekstra testler isteyebilir.

 

zatürre

Zatürre Tedavisi Nelerdir?

Zatürre tedavisi, hastanın sağlık durumuna, zatürrenin şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Doktorlar genel olarak ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar vererek hastalığı tedavi etme yoluna gidebilir. Hastalık çoğunlukla evde antibiyotikler ile tedavi edilir ve hasta 2-4 gün içerisinde antibiyotiklere cevap verir.

Hastaneye yatması gereken hastalarda ise daha farklı tedavi uygulanır. Ağır hastalarda yoğun bakım ve solunum cihazı desteği de gerekebilir. Zatürre hızlı başlayan ve doğru tedaviyle hemen iyileşebilen bir hastalıktır.

hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?
yumurtalik kist
Yumurtalık Kisti Nedir?
suciceği
Suçiçeği Nedir?
isilik nedir
İsilik Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir