yumurtalik kist

Yumurtalık Kisti Nedir?

admin 03 Haz 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 38  0

Yumurtalık kisti çoğu kadında görülen fakat bazı durumlarda herhangi bir belirti bile göstermeyen yumurtalık çevresinde sıvı kesesi gelişmesi olayıdır. Kadınlar yumurtalık kisti taşıma riskine genelde ergenliğe eriştiklerinde yakalanmaktadır ve doğurganlıklarını sürdürdükleri yıllar boyunca da devam etmektedir. Yumurtalık kistlerinin en büyük nedeni hormonal düzensizliktir. Bu yazımızda yumurtalık kisti ile şu bilgilere yer vereceğiz:

  • Yumurtalık kistinin belirtileri nedir?
  • Yumurtalık kisti türleri nedir?
  • Yumurtalık kisti tanısı nasıl konur?
  • Yumurtalık kisti tedavisi nedir?

Çoğu kadında yumurtalık kistinin görüldüğünden bahsetmiştik. Fakat bazı durumlarda bu kistler ağrısız ve çoğu zaman da belirti göstermez. Yani çoğu yumurtalık kisti iyi huyludur ve dışarıdan müdahalede bulunmaksızın kendiliğinden geçmektedir. Fakat bazı durumlarda kistler büyüdükçe birtakım belirtiler ortaya çıkmaktadır ve bu belirtilere bakmakta fayda var. Çünkü bu durumlarda nadirde olsa kanserli bir kist tespit edilebilir.

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

-Göğüslerde hassasiyet.

-Cinsel birleşme sırasında ağrılar.

-Adet düzensizliği veya uzun süre adet görememe.

-Sık sık mide bulantısı ve kusma.

-Karın bölgesinde şişlik.

-Ve sancılı bağırsak hareketleridir.

Saydığımız belirtiler yumurtalık kistinin varlığını gösteren önemli belirtilerdir. Bunların bir ya da birkaçını kendinizde görüyorsanız mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi taktirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

yumurtalik kisti

Yumurtalık Kistinin Türleri Nedir?

-Korpus Luteum Kisti: Her yumurtlama döneminden sonra yumurta hücresinin atıldığı doku farklılaşarak korpus luteum adlı dokuya dönüşür. Bazen bu dokuda kist meydana gelir genel olarak 3-4 cm büyüklüğünde olur. Hormon salgısında rol aldığı için adet gecikmesi olabilir. Herhangi bir belirti göstermezse tedavi gerektirmez ve kendiliğinden kaybolur.

-Follikül Kisti: Genç kadınlarda en çok görülen kist tipidir. Belirti vermeyebilir fakat adet gecikmesine neden olabilir. Gelişmekte olan yumurta hücresinin çatlamaması ve büyümeye devam etmesi durumunda oluşur. Genellikle 2-3 cm boyutunda olur ve tedavi gerektirmezler.

-Gebelik Luteoması: Bu kist gebelik sırasında görülür ve 20 cm’e kadar ulaşabilir. Gebelik sonunda kistte gerileme görülür.

-İnklüzyon Kisti: Bu tür kist mikroskobik boyuttadır ve genelde ultrason ile görünmez. Ayrıca hiçbir belirti de vermez. Bazı durumlarda bu tür kistler kötü huylu ve kanser öncüsü olarak kabul edilmektedir.

Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konur?

Yumurtalık kisti tanısı için rutin bir muayene ve ultrason yeterlidir. Yumurtalıkların birinde şişlik fark edilirse doktorunuz bunu doğrulamak için ultrason talep eder. Ultrason, iç organlarınızın görüntüsünü elde edebilmek için ses dalgası kullanan bir görüntüleme sistemidir. Ultrason ile yapılan testler kistin şeklini, yerini ve büyüklüğünü belirlemede çok yardımcı olur.

Yumurtalık kistlerinin çoğu birkaç hafta ya da birkaç ay sonra tamamen ortadan kaybolduğu için doktorunuz hemen bir tedavi önermeyebilir. Bunun yerine belirli aralıkla ultrason cihazıyla kist kontrolü yapılabilmektedir.  Bu kontrollerin olduğu süre boyunca eğer kistte herhangi bir değişiklik yoksa tedaviye başlanabilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nedir?

Belirlenen kist kendiliğinden kaybolmazsa doktorunuz kisti küçültme ya da çıkarma tedavileri uygulayabilir. Başlıca yumurtalık kisti tedavileri şunlardır:

Doğum kontrol hapları: Oluşan kistleri önlemek ve yumurtalık kanseri riskini azaltmak için doktorunuz doğum kontrol haplarını kullanmanızı önerebilir.

Laparoskopi: Bulunan yumurtalık kisti küçükse ve kanser riski varsa doktorunuz cerrahi yoldan kistin çıkarılmasını isteyebilir. Bu tedaviye Laparoskopi denir ve genel anestezi altında yapılır.

Laparotomi: Bulunan yumurtalık kisti eğer büyükse doktorunuz karın bölgesine büyük bir kesik atarak kisti çıkarabilir.

zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?
suciceği
Suçiçeği Nedir?
isilik nedir
İsilik Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir