suciceği

Suçiçeği Nedir?

admin 02 Haz 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 38  0

Genellikle çocuklarda görülse de suçiçeği hastalığı yetişkin insanlarda da görülmektedir. Tedavi olmadan bir ya da iki hafta içinde geçmektedir. Fakat bazı durumlarda hastalık ağırlaşmaktadır. Bu yazımızda suçiçeği hastalığı ile aşağıdaki maddelere bir bakış yapacağız.

  • Suçiçeği Nedir?
  • Suçiçeğinin Belirtileri Nelerdir?
  • Suçiçeğinin Tedavisi Nedir?

Suçiçeği Nedir?

Suçiçeği genel olarak 5-10 yaşları arasında, ilkbahar ve kış sonu gibi görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuklarda sık olarak görülmesinin yanı sıra yetişkin ve yaşlılarda da görülmektedir. Suçiçeğine neden olan virüs Varicella-zoster adlı virüstür.

Vücudun her yerinde kaşıntılı ve kırmızı kabarcıklarla kendini belli eder. Suçiçeğini bir kez geçirdikten sonra ömür boyu bağışıklık sağlar. Suçiçeği hastalığı kişiden kişiye, solunum yoluyla ya da derideki kabarcığın içindeki sıvıyla teması ile de bulaşabilir.

 

su ciceği

Suçiçeği Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en yaygın belirtisi derideki içi su dolu döküntülerdir. Bu içi su dolu döküntüler genel olarak virüs ile temastan 10-15 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Deri döküntüleri başlamadan birkaç gün önce halsizlik, iştahsızlık, ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu görülen belirtiler, döküntü ortaya çıktıktan 2-4 gün sonra kendiliğinden geçer.

Deride kaşıntıyla başlayan döküntüler, kabarmaya başlar ve içi su dolu berrak kabarcıklar haline gelir. Bu kabarcıklar hemen hemen 48 saat içerisinde kabuklanmaya başlar. Bu ilk kabuklanmanın ardından bir hafta içerisinde yeni döküntüler ve kabuklanma evresi başlar. Suçiçeğinin en tipik belirtisi aynı bölgede farklı evrelerde döküntünün bir arada görülmesidir. Nadir de olsa ağız içinde de döküntü görülebilir.

Suçiçeği Hastalığının Tedavisi Nedir?

Suçiçeği hastalığı tedavi olmadan genellikle bir ya da iki hafta içinde kendiliğinden düzelir. Hastalık ilk üç günde yüksek ateş yapmaktadır ve durumda çocuklar için eğer mümkünse ılık su ile banyo yaptırılabilir. Aynı zamanda ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir fakat uzmanlar aspirin kullanmanın sakıncalı olduğunu belirtmektedir. Bunun sebebi ise aspirin, suçiçeği virüsü ile birleşip koma durumu yaşatabilir. Bu durum bazı ağır vakarda ölümle bile sonuçlanabilir.

Döküntülerin meydana getirdiği kaşıntılar için ise ağızdan alınan kaşıntı giderici ilaçlar ya da deri üzerine sürülen kaşıntı giderici krem, merhem kullanılabilir. Doktordan tarafından suçiçeği aşısı yaptırmak genelde tavsiye edilir. Eğer çocuğunuz suçiçeği geçirmekte olan bir çocukla temasta bulunduysa ilk 72 saat içinde yapılan aşı çocuğunuzu bu hastalıktan koruyacaktır.

zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?
yumurtalik kist
Yumurtalık Kisti Nedir?
isilik nedir
İsilik Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir