Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Rett Sendromu

Rett Sendromu Nedir?

admin 20 Nis 2020 Özel Eğitim 65  0

Rett sendromu, beynin gelişim basamaklarını etkileyen, motor becerilerinin ve konuşmanın giderek azalmasına neden olan nadir gözüken bir gelişimsel ve genetik nörolojik bozukluktur. Rett sendromu genellikle kız çocuklarını etkilemektedir.

Rett sendromu olan bebeklerin bir çoğu 6 ile 18 ay arasında normal gelişim gösterirler. Daha sonrasında ise önceden sahip oldukları becerileri ( konuşma, yürüme, iletişime geçme, ellerini kollarını doğru kullanma gibi) yavaş yavaş kaybetmeye başlarlar.

Rett Sendromlu çocuklar zaman içerinde hareket koordinasyonlarında, ince ve kaba motor kas kullanımlarında yavaş yavaş gerileme başlar. Aynı zamanda bu gerilemelere nöbet geçirmeler ve zihinsel gerilik de eşlik edebilmektedir. Otizm Spektrum Bozukluğunda da ortaya çıkan el ve kollarını sallama hareketleri baş gösterebilir.

Rett sendromunun henüz bir tedavisi bulunamamıştır. Doktorlar ve bilim adamları tarafından hala tedaviler araştırma aşamasındadır. Şu an yapılan tedavi basamakları daha çok çocuğun nöbetlerini tedavi etmeye odaklı çalışmalardır. Dikkatini toplamasına yarayan ilaçlar kullanarak çocukların iletişiminde ve hareket kabiliyetinde de gelişim sağlanmaya çalışılır.

Rett Sendromu halk arasında ” ret sendromu ” veya ” red sendromu ” olarak da bilinmektedir fakat doğrusu konu başlığında da görüldüğü gibi ” rett sendromudur ”

Rett Sendromunun Belirtileri

Rett Sendromu olan bebekler gayet normal bir hamilelik döneminden geçerler ve doğarlar. İlk 6 ay boyunca herhangi bir gelişim geriliği görülmez. Son derece sağlıklı ve olağan bir gelişim görülür. Daha sonra belirti ve semptomlar ortaya çıkmaya başlar.

Bu semptomlardan en belirgin olanları genellikle 12 ile 18 ay arasında iken ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler ve belirtilerin ne kadar şiddetli olarak ortaya çıkacağı çocuktan çocuğa değişiklik gösterir.

Rett sendromunun belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Yavaş Büyüme: Doğumdan sonra çocuğun doğumundan sonra yavaşlamaya başlar. Rett Sendromlu çocuklarda bu nedenle kafa boyutları normal gelişim gösteren çocuklara göre küçük olmaktadır (mikrosefali). Bu genellikle bir çocuğun Rett Sendromu olduğunun ilk belirtilerindendir.

Hareket Kabiliyetinde ve Kas Kontrolünde Azalmalar: Hareket kabiliyetinin azalması da Rett Sendromunun ilk belirtileri arasındadır. İlk başta bu kayıp çok hızlı bir şekilde gerçekleşir daha sonradan yavaş yavaş devam eder.

İletişim Yeteneklerin Azalması: Rett Sendromlu çocuklarda genellikle konuşma, göz teması ve diğer yollarla iletişim kurma yeteneklerinde azalma görülmektedir. Diğer insanlara, çevresine ve oyuncaklarına karşı ilgisiz olabilmektedirler. Çocuğun ifade edici dil becerilerini nasıl arttırabileceğinize yönelik çalışmaları buraya tıklayarak sitemizden okuyabilirsiniz.

Normal Olmayan El Hareketleri: Bu el hareketleri her çocukta farklı olarak görülebilmektedir. El sıkma, alkışlama, fazla dokunma isteği bunlardan birkaçıdır.

Normal Olmayan Göz Kaymaları: Rett Sendromlu çocuklarda sık göz kırpma, şaşılık, boş bakışlar gibi göz hareketleri görülebilmektedir.

Nefes Alma Zorlukları: Daha çok uyanık haldeyken ortaya çıkan sorunlardır. Hızlı hızlı nefes alma veya nefes alış ritminde bozukluklar meydana gelebilir.

Sinirlilik Durumu ve Ağlama: Normal gelişim gösteren çocuklara nazaran Rett Sendromlu çocuklar daha agresif ve sinirli olabilmektedirler. Yaşlandıkça bu tedirginliğe doğru evrilmektedir.

Nöbetler: Rett Sendromlu çocuklar hayatları boyunca nöber geçirebilirler. Birden fazla nöbet tipi ortaya çıkabilir.

Bilişsel Becerilerde Azalma: Bilişsel beceri kaybına paralel olarak entellektüel gelişimlerinde de işlev kaybı ortaya çıkabilmektedir.

Omurga Eğriliği: Skolyoz adı verilen eğrilik durumu Rett Sendromunda oldukça yaygın görülür. Genellikle 8 ve 11 yaşları arasında başlar ve çocuk yaş aldıkça artmaya meyillidir. Çocuklardaki duruş ve postür bozukluklarını dikkate almamız gerektiğini anlatan bir yazıyı buraya tıklayarak sitemiz üzerinden okuyabilirsiniz.

Uyku Bozuklukları: Uyku düzenleri çok anormal olabilmektedir. Gündüz uykuya dalma, geceleri uyanık olma veya uykusunda ağlama ve çığlık atma durumu gözlenebilir.

Birtakım Diğer Belirtiler: Çiğneme ve yutma problemleri, bağırsakların çalışmasında yavaşlık, diş taşlarının fazla olması gibi bir takım problemler de ortaya çıkabilmektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğu ile ilgili yazımıza da göz gezdirmek isterseniz bağlantı linki aşağıdadır.

 

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

 

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir