Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Rehabilitasyon Merkezlerinde Verilen Eğitimler

Rehabilitasyon Merkezlerinde Verilen Eğitimler

admin 16 Nis 2020 Özel Eğitim 42  1

Özel eğitim zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişim özellikleri bakımından normal çocuklara göre gelişimsel sorunlar yaşayan ve gelişim özellikleri yönünden ayrılan çocukların eğitim işlemlerini kapsayan çalışmalardır. Bu çalışmalarda eksikliklerin tanılanması, sorunun önlenmesi, azaltılması veya ortadan kaldırılması ile ilgili düzenleme uğraşı verilmektedir.

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin yetersizlikleri farklı kategorilerde sınıflandırılmış ve her kategoride farklı bir ihtiyaç düzeyi ele alınmıştır. Bazı özel eğitim gerektiren durumlar şu şekildedir:

  • Zihinsel yetersizlik
  • Otizm
  • Görme yetersizliği
  • Duygusal uyum güçlüğü
  • Özel öğrenme güçlüğü
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • İşitme yetersizliği
  • Dil ve konuşma güçlüğü
  • Ortopedik yetersizlik
  • Üstün veya özel yetenek

Özel eğitime ihtiyaç duyan bireylerin, erken yaşta fark edilmesi tedavi açısından önemlidir. Dil ve konuşma güçlüğü çeken ya da DEHB olan çocukların en geç ilkokul yıllarında tespiti ve hızlı tedavisi ile sorunların çözümü mümkündür.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri engelli olarak algılamak yanlış bir düşüncedir. Onlar sadece yetersizliğe sahip bireylerdir, onları engellerle karşılaştıran diğer insanlardır. Örneğin; fiziksel yetersizlik olarak kolları olmayan birini düşünelim ya da tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan birini ele alalım. Bu bireyin fiziksel yetersizliği olduğu için bir kapıyı açamayacağını düşünürüz fakat binalarda açmalı/çekmeli kapılar yerine sensörlü kapılar kullansak bu kişiler rahatça o kapıdan geçebilir. İşin özü onların yetersizliğini engel haline getiren diğer bireylerdir.

Rehabilitasyon Merkezlerince Verilen Eğitimler

Yukarıda bahsettiğimiz özel eğitim gerektiren yetersizliklerle ilgili gerekli eğitimler MEB bünyesinde okullarda ve rehabilitasyon merkezlerinde sağlanmaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitime ihtiyaç duyan tüm bireyler; ilgi, yeterlilik, istek ve yetenekleri doğrultusunda özel eğitim hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bu bireyler için bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirilir ve uygulanacak eğitim programları da bireyselleştirme sağlanarak uygulanır.

Özel eğitimle hedeflenen başarı, bireylerin yetersizlik düzeylerini asgari düzeye indirmek, toplumla etkileşimlerini arttırmak ve karşılıklı uyumu sağlamaktır.

Rehabilitasyon merkezlerinde bireysel eğitim ve grup eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerde sosyal davranışlar kazandırılması yönünde aktiviteler de vardır. Dil ve konuşma gelişimi, sosyal gelişim, motor becerilerin kazanılması, zihinsel gelişimin kazanılması, algılama kapasitesinin arttırılması, öz bakım eğitimi, DEHB’yi azaltıcı/önleyici çalışmalar gibi birçok konuda çalışmalar yürütülmektedir. Atölye çalışmaları ve sosyokültürel faaliyetler ile de toplumsal uyumun sağlanması hedeflenir. Rehabilitasyon merkezleri özel eğitim ile ilgili yönetmeliklere uygun hareket etmektedir.

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir