Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Özel Eğitimin Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

admin 12 May 2020 Özel Eğitim 122  0

İnsan yaşamı onun doğumundan itibaren ölümüne kadar geçen evrelerden oluşur. Bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık bu evrelerdendir. Her aşamanın kendine özgü dil, zihinsel ve fiziksel, sosyal ve duygusal gelişim alanları mevcuttur ve bunlar bir-birlerinden etkilenirler.

Bazı durumlarda bazı bireyler bu aşamaların gerektirdiği becerileri yerine getirmekte zorlanırlar. Bu zaman devreye özel eğitim konusu girer. Özel eğitim konusu açıklanırken birçok kavrama gerek duyulur. Bu makalemizde özel eğitimin çocuklar için faydaları nelerdir? sorusuna cevap vermeğe çalışacağız.

Özel Eğitim Nedir?

Uzman tarafından yapılan değerlendirmede bireyin yaşıtlarından belirgin düzeyde geri kaldığı tespit edildiğinde, bireyin gelişimine ve öğrenim ihtiyacına uygun olarak hazırlanan eğitim programı özel eğitimdir.

Özel eğitim ihtiyacı doğuran sorunlar aşağıda maddeler halinde listelenmiştir:

  1. işitme kaybı
  2. görme kaybı
  3. serebral palsi
  4. down sendromu
  5. travmatik beyin hasarı
  6. zeka sorunları
  7. dikkat eksikliği
  8. disleksi (okuma eksikliği)
  9. disgrafi (yazma zorluğu)
  10. afazi (konuşma bozukluğu)

Psikiyatrist veya psikolog tarafından bireyin ayrıntılı değerlendirmeleri yapılır ve sonuç olarak gelişim geriliği gözlenirse özel eğitim almasına karar verilir ve durum hakkında aile bilgilendirilir.

Özel eğitim programı çocuğun yaşadığı zorluklara göre bu zorluğu yenmeyi amaçlayarak hazırlanır. Kısacası program amaca yönelik ihtiyaç doğrultusunda düzenlenir.

Özel eğitime başlamak demek özel gereksinim sahibi çocukların sosyal, kişisel ve akademik yaşantısında destekleyici bir sürece başlamak demektir.

Özel Eğitimin Sağladığı Faydaları

Özel eğitimden %100 oranında bir yaşam ve kesin tedavi beklenemez. Bireyin durumuna ve gelişim geriliğinin düzeyine göre tedavi sonuçları değişir. Genelde bireyin temel becerileri edinmesi ve gereksinimleri yerine getirebilmesi sağlanır. Bunlar kendi bakımı, temizliği, giyinmesi, yemesi gibi temel becerilerdir. Bu şekilde onların bağımsız bir şekilde yaşamayı öğrenmelerine katkı sağlanmış olur. Bireyler toplum içerisinde nasıl davranmaları gerektiğini öğrenecek ve hatta mümkün olursa istidham kazanabilecekler.

Özel eğitim özel gereksinim sahibi çocukların toplumdan dışlanmasının karşısını almak ve onları topluma kazandırmayı amaçlıyor. Bunun sayesinde çocuklar başkaları ile uyum içerisinde yaşayabilen, çevreye ayak uydurabilen, üretici birey olarak yetişme şansı kazanabilir.

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir