Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Özel Eğitimde Doğru Bilinen Yanlışlar

Özel Eğitimde Doğru Bilinen Yanlışlar

admin 10 May 2020 Özel Eğitim 136  0

Çocuk bir toplumun nasıl şekilleneceğinin göstergesidir. O yüzden bir çocuğun gelişmesi için gerekli olan bütün imkanlardan yararlanması gerekmektedir. Bu imkanı  devlet hiçbir çocuğu ayırmadan farklılıkları ne olursa olsun sunmak zorundadır. Fakat her çocuğa aynı araç ve gereçlerle ihtiyacı olan eğitimi veremeyiz. Çünkü bazı çocuklar sahip oldukları çeşitli özellikler sebebiyle özel olarak ilgi ve alakaya ihtiyaç duymaktadır. Bu çocukların özel eğitim imkanlarından faydalanması gerekmektedir. Çocukların ihtiyaç duydukları bu eğitimden  yararlanabilmesi için  ihtiyaç  duyulan araç-gereçlerle  alanında uzman personellerden (öğretmen, eğitmen vb.)  eğitim alması gerekmektedir. Konuşma bozukluğu olan, görme yetersizliği olan ,  işitme yetersizliği olan, bedensel yetersizliği olan vb. çocuklar,  özel olarak ilgilenilmesi gereken çocuklardır.  Aslında özel eğitim, her çocuğa verilen okul öncesi eğitim dahil temel eğitimin  özel eğitime ihtiyaç duyan çocuğa ona uygun öğretme teknikleriyle verilmesidir.

Özel Eğitimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarla özel olarak ilgilenilmesi gerekmektedir. Fakat burada kastedilen özel eğitim, onları diğer çocuklardan ayırmak demek değildir. Yapılması gereken  onları tıpkı diğer çocukları hayata hazırladığımız gibi hazırlamaktır. Yani kendilerine uygun hayatı kurmalarını ve mesleği edinmelerini sağlamak gerekmektedir.

Tüm çocukların eğitilmesi okul öncesinden başlar. Tıpkı diğer çocuklar gibi özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların da okul öncesi eğitime ihtiyacı vardır. Okul öncesi çağında olup özel eğitim alması gereken çocukların gerekli olan eğitimi almaları onları gelecekte çevrelerine uyumlu ve kendine güvenen bireyler olarak yetiştirmesini sağlamaktadır. Okul öncesiyle alakalı hem devlet hem de özel kurumlar eğitim vermektedirler. Bu konuda ailenin çocuklarına uygun eğitimi veren kurumu seçmeleri gerekmektedir.  Örneğin konuşma bozukluğu olan çocukların bu alanda kendini yetiştirmiş personelle eğitilmesi  gerekmektedir.  Eğer aile özel eğitime ihtiyaç duyan çocuğun ihtiyaçlarının farkında değilse çocuğunun öğretmeninin, rehberlik öğretmeninin ya da okul yönetiminin bu konuda aileyi bilgilendirmesi ve desteklemesi gerekmektir.

Çocuğun ihtiyaçların tespit edilmesi, nasıl bir eğitim programından yararlanacağı, bu eğitimi nerede ve kimden alacağı özel eğitme ihtiyaç duyan çocuk için hayati önem taşımaktadır.

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

“Özel Eğitimde Doğru Bilinen Yanlışlar” üzerine 2 yorum

  1. Ömer Güngör dedi ki:

    Ben bu özel okul muhabbetine karşıyım bana göre eğitim de insan hakları gibi eşit olmalı bir çocuğun yaşama hakkı varsa eğitim hakkı da olacak şimdi diyeceksiniz zaten eğitim hakkı var istediği okula gidebilir istediği gibi okuyabilir diyeceksiniz o zaman bende şunu söyleyeyim benim çocuğum devlet okulunda okurken rutin eğitim alırken senin çocuğun neden kolejde okuyup 15 kişilik sınıflarda birebir çocuklarla ilgilenen öğretmenlerden ders alıyor. Ben bunda karşıyım eşitlik bu kavrama uymuyorsa ben karşıyım kardeşim. tabi bu duygularımızı içimizde yaşıyoruz feryadımızın bir karşılığı olmuyor parası olanın çocuğu rahat bir şekilde istediği gibi yada anne babasının istediği gibi eğitim alıyor fakir kişinin çocuğunda devlet okullarında yazı tura onbaşısı gibi ne çıkarsa bahtımıza hesabı kendini geliştirmeye çalışıyor. Bu işlere ilk olarak devlet el atmalı özel okulları kaldırıp devlet okulları açmalı ve bu okulları özel okul seviyesine ve kalitesine getirmeli işte o zaman ali de Berke de aynı kefede eşit olur Saygılar.

    1. Ayşe H dedi ki:

      Ömer Bey, yukarıdaki yazıyı,bu siteyi tamamen yanlış anlamışsınız yukarıda paralı olan kolej gibi okullardan bahsedilmiyor,zihinsel engelli görme engelli işitme engelli çocukların eğitimi olan özel eğitimden bahsediliyor. Bir özrü bulunan çocukların aldığı eğitime özel eğitim denir yani sizin halk içinde bildiğiniz kolej eğitimi değil, yazıyı okumuş olsaydınız rahatlıkla anlardınız gerçi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir