Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Özel Eğitimde Devlet Desteği

Özel Eğitimde Devlet Desteği

admin 01 May 2020 Özel Eğitim 51  0

İnsanlar doğası gereği doğdukları andan itibaren bir takım gereksinimlere ihtiyaç duyarlar. Yemek yemek,  uyumak ve hayatını daha iyi idame etmek için eğitim almak gibi. Fakat bazı özel durumların oluşması nedeniyle her insan her haktan aynı ölçüde faydalanamamaktadır. Doğuştan gelen farklılıklar nedeniyle bazı çocuklar özel ve daha farklı eğitim almaya ihtiyaç duyarlar.

Özel Eğitim Konusunda Devletin Aile Desteği Nasıl Olmalıdır?

Özel eğitimin verilmesi hususunda devlet özel eğitim alacak olan çocuğa ve ailesine diğer eğitim hakkından faydalanan çocuk ve ailelerinden daha farklı ve çeşitli olanaklar sağlamakla yükümlüdür. Öncelikle özel eğitim alacak çocukların hızlı tespiti hayati önem taşımaktadır.

Aileler yaşam boyu sürecek özel eğitim hakkında bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Eğitimin öncelikle ailede başladığı düşüncesinden hareketle bu çocukların topluma doğru kazandırılabilmesi için ailelerinin eğitilmesi gerekmektedir. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların ailelerini bilinçlendirmek maksadıyla onlara da eğitimler verilmeli ve hatta bu ailelere ilerde oluşabilecek sorunları en etkili biçimde çözüme ulaştırılmasını sağlamak amacıyla psikolog (danışman ) desteği sağlanmalıdır. Ailelerin sorunlarını iletebileceği ALO YARDIM hattı oluşturulmalıdır. Ailesi hayatta olmayan veya bakacak kimsesi bulunmayan çocuklar içinse bir arada yaşayıp özel eğitim alabilecekleri kurumlar oluşturulmalıdır.

Devletin Özel Eğitim Veren Kurumlarının Nitelikleri Neler Olmalıdır?

Doğru eğitimi almış her çocuk ileride topluma kazandırılmış bir bireye dönüşür. Bu eğitimi de en etkili biçimde devlet bünyesindeki özel eğitim kurumları verebilir. Devletin bu konuda sağladığı imkânları genişletmesi böyle kurumların sayısında gerekli ölçüde artış olması gerektirmektedir. Bu kurumlarda ders veren öğretmenlerin özel eğitimin gerekliliklerini bilen vicdan ve sorumluluk sahibi kişilerden oluşması bu öğrencilerin alacağı eğitimin kalitesini büyük oranda yükseltecektir.

Devlet bünyesinde özel eğitim veren kuruluşların öğrencilere sunduğu eğitimlerde ileride öğrencilerin sosyal yaşama uyum sağlaması ve hatta onlarla eş değer seviyeye ulaşmalarının sağlanması açısından özenle oluşturulmuş ders içerikleri ve konuları yer almalıdır. Öğrencilere doğru ve yerinde eğitim vermek her şeyden önemlidir.

Bunun sağlanması için özel eğitim veren bu kurumlar yine devlet kanalıyla sürekli denetim altında tutulmalıdır. Haftalık aylık ve yıllık periyotlarla özel eğitim kuruluşları denetlenmeli ve elde edilen veriler bir rapor haline getirilerek devletin ilgili birimlerine sunulmalıdır. Unutmayalım ki toplumu toplum yapan farklılıklardır. O yüzden farklı olanları ötelemek yerine onları topluma kazandırırsak toplum olmayı başarabiliriz.

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir