Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
ozel egitim nedir

Özel Eğitim Kimler Tarafından Verilmektedir?

admin 27 Nis 2020 Özel Eğitim 49  0

Özel Eğitim Nedir?

Farklı ve türlü sebeplerden ötürü kişisel nitelik ve özellikleri, yaşıtlarından farklılık göstermekte olan bireylerin eğitim almaları için ihtiyaç duyulan eğitim sistemidir diyebiliriz. Birçok açıdan normun dışında kalmış ve çocukların gittikleri okullara ek olarak, okul programlarına destek olması açısından eğitim almaları gerekmektedir. Özel eğitim yoluyla bu bireylerin önemli yol katedebildikleri bilinmektedir. Özel eğitim ve bu eğitimi veren kurumlar aileler için ve bireyin gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle eğitmenin yeterliliğiyle ilgili endişeler yaşanmaması gerekmektedir, bu sebeple özel eğitim kurumları eğitmenleri için belirli kriterler bulunmaktadır. Gelin bunları inceleyelim.

Özel Eğitim Kimler Tarafından Verilmelidir?

Bu konudaki öncelik elbette özel eğitim üzerine lisans veya yüksek lisans eğitimi almış ve tamamlamış kişilerdir. Lisans kısmında özel eğitim üzerine asıl eğitimi alan kişiler Özel Eğitim Öğretmenliği veya Zihin Engelliler Öğretmenliği bölümlerinden mezun olmuş olan kişilerdir. Bu iki bölümde eğitim alanlar özel eğitim üzerine büyük bir donanım sahibi olarak mezun olmaktadırlar. Bu da özel eğitim ihtiyacı olan bireylere daha sağlıklı ve gelişim odaklı eğitimin bu bölümlerden mezun olan eğitmenler tarafından verilebileceğini göstermektedir. Ailelerin ve eğitim sisteminde kalitenin asıl temeli bunun etrafında değerlendirilmelidir. Ancak özel eğitim verebilen kişiler için hukuki olarak konulmuş kriterleri de incelememiz gerekmektedir.

Özel Eğitim lisans öğretmenleri dışında Özel Eğitim merkezlerinde okul öncesi öğretmenliği lisans ve yüksek lisans mezunları, çocuk gelişimi bölümü lisans ve yüksek lisans mezunları, sınıf öğretmenliği bölümü lisans ve yüksek lisans mezunları da eğitim vermektedir. Bu 3 bölüm mezunu öğretmenleri de eğitimlerini son derece kaliteli bir şekilde almaktadırlar ve özel eğitim gerektiren çocuklarımıza yeterli eğitimi vermektedirler.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde aynı zamanda odyoloji ve konuşma bozukluğu uzmanları, odyologlar, dil konuşma terapistleri, fizyoterapistler, ergoterapistler, psikologlar ve psikoloji danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları da çalışabilmektedir. Hepsi kendi alanlarında uzman olan kişiler çocuklarınıza kendi alanlarında destek vermektedirler.

Özel Eğitimci Olma Kriterleri

Kriterlerin son derece esnek bırakıldığını söyleyebiliriz. Sınıf Öğretmenliği bölümü mezunu bir kişi özel eğitim sertifikası için kısa bir eğitimden geçerek özel eğitimci olabilmektedir. Özel eğitim ve rehabilitasyon kurumlarında bu şekilde görev alan birçok eğitmen bulunmaktadır. Bunun direkt yetersiz olduğunu söylemek mümkün değildir. Özel eğitim verilecek bireylere karşı gerekli donanıma sahip olan sertifikalı kişiler de eğitmenliklerini gayet iyi şekilde yapabilmektedir. Çocuk gelişimi ve okul öncesi lisans bölümlerinden mezun olan kişiler de özel eğitim sertifikasına hak kazanmak kaydı ile bu kurumlarda eğitmen olabilmektedir. PDR ve psikoloji bölümleri mezunları da özel eğitim kurumlarında çalışabilmektedir. Yeterlilik sertifikası ile birlikte muhteşem eğitmenler oluşması mümkündür. Zihin Engelliler Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği bölümlerinden verilen mezun sayısı toplumdaki tüm özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yetmediği için hukuksal olarak böyle bir çerçeve oluşturulmuştur.

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir