Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Otizm Spektrum Bozukluğu ve Coronavirüs

Otizm Spektrum Bozukluğu ve Coronavirüs

admin 03 May 2020 Özel Eğitim 59  0

Coronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her alanda insanların alışkanlıklarını, rutinlerini değiştirdi. Ülkemizde okullar kapanarak eğitim online şekilde uzaktan yürütülmeye başladı. Özel eğitim gereksinimi olan çocukların gelişme elde etmesi için belli bir rutine sadık kalınması gerekmektedir. Otizmli çocukların da verimli bir şekilde eğitim almaları için rutine ihtiyaçları vardır.

2013 senesinde kurulan OGAD (Otizmli Güçlü Aile Derneği) başkanı Demet Ayşe Uyar’a göre ilk ve ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri için online sisteme geçilse de bu otizmli çocukların eğitimi için yetersiz kalıyor.

Coronavirüs Salgının Otizmli Çocuklar Üzerinde Etkileri

Otizmli bireylerin de normal bireyler gibi salgının neden olduğu stres ve kaygı durumundan etkilenebileceklerine dikkat çeken uzmanlar aileleri uyarıyor.

Uzmanlara göre otizmli çocuklar bu dönemde içe kapanıklık ve huzursuzluk yaşayabilirler. Bu süreci hafifletmek için otizmli çocuklar için günlerinin planlanmasını ve evde huzurlu bir ortamın sağlanması gerekiyor.

Öfke ve içe kapanıklık durumlarını minimize etmek için yeni günlük rutinler oluşturarak yemek, oyun, etkinlik ve uyku saatlerinin planlanması faydalı olacaktır.

Bundan başka rutin bozukluğu bu çocukların kaygı düzeyini artırdığı için çocukların viral enfeksiyonlara karşı direncini de savunmasız hale getiriyor.

Otizmli Çocuklar ve Pandemi Döneminde Eğitim

Aynı zamanda otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda eğer yüksek direnç yoksa online eğitimden ve eğitimcinin verdiği eğitim materyallerinden faydalanılması uzmanlarca tavsiye ediliyor. Bunun nedeni eğitimle uzun sürede elde edilenlerin geriye gitmesini engellemektir. Bu yönde online bireysel aile terapist desteği sağlanması önemlidir. Online destekle danışmanlık alarak çocukların pasif hayata geçmeleri engellenmeli ve alışkın oldukları eğitim temposu sürdürülmelidir.

Pandemi Döneminde Otizmli Çocuklarla Neler Yapılabilir?

Yeni yapılan resmi açıklamaya göre özel gereksinimi bulunan çocuklar sağlık kurallarına uyulduğu takdirde park ve bahçelerde zaman geçirebilirler.

Aşağıdaki maddelerde otizmli çocuklarla evde verimli zaman geçirmek ve kaygı düzeylerini azaltmak için yapılabilecekleri derledik:

  1. Beş duyuyu kapsayacak şekilde farkındalık egzersizleri yapmak. Örneğin çiçek koklamak, sakinleştirici müzik dinlemek, evcil hayvan sevmek, stres topu kullanmak faydalı olacaktır.
  2. Nefes egzersizleri yapmak.
  3. Ayakları itmek, yumrukları sıkıp bırakmak, tüm vücudu kasıp bırakmak gibi gevşeme egzersizleri yapmak.

Çocuklarla yapılan aktivitelere ek olarak ebeveynlerin de kendilerine zaman ayırmaları gerekmektedir. Çünkü bu sayede ebeveynler de çocuklarına karşı daha hoşgörülü ve sabırlı olacaklar.

 

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir