Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
otizm spektrum bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

admin 13 Nis 2020 Özel Eğitim 104  0

 

Otizm Spektrum Bozukluğu bir nörogelişimsel bozukluktur. Otizm Spektrum Bozukluğu kısaca doğumdan itibaren ortaya çıkan ya da hayatın ilk zamanlarında gelen bir nöro-gelişimsel farklı olma durumudur.

Otizm Spektrum Bozukluğu kişinin algılamasında, sosyal etkileşiminde ve iletişimde bir takım sorunlara neden olan beyin gelişimi ile ilgili bir durumdur. Otizm ayrıca sınırlı ve tekrarlayan davranış kalıplarını da içermektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğu erken çocukluk döneminde başlayıp devamında kişiye toplumda, sosyal hayatında, okulunda ve işyerinde bazı sorunlar yaşatabilmektedir. Çocuklar genellikle yaşamlarının ilk iki yılı içerisinde otizm belirtileri göstermeye başlarlar. Çok az sayıda çocuk ilk iki yıl normal gelişim gösterip daha sonradan otizm spektrum bozukluğu belirtileri göstermektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğunun şu an bilinen hiçbir tıbbi tedavisi yoktur. Otizm’in tek tedavisinin erken yaşta başlayan, doğru uzman kişilerden alınan yoğun bir eğitim olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. 

Otizm Spektrum Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

 

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda genellikle bulunan ve herkes tarafından bilinen en önemli belirti göz temasının minimum seviyede olmasıdır. Otizm’li çocuklar göz temasından kaçınmaktadırlar. Adlarına tepki vermekte eksiklikler veya çevresinde olan olaylara duyarsız kalma gibi belirtiler de Otizm Spektrum Bozukluğu’nun belirtilerindendir.  Bu belirtiler genellikle çocuk 2 yaşına gelene kadar ortaya çıkmaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların tamamı aynı davranışları göstermemektedir. Bazıları çok hafif düzeyde etkilenirken bazı çocuklar ise oldukça ağır bir düzeyde etkilenmektedir. Bu değişiklik çocukların davranış şekillerinde ve şiddet seviyelerine farklılıklara sebep olabilmektedir.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklar öğrenmede zorluklar yaşayabilmektedir. Bazı çocuklar ise normal gelişim gösteren çocuklardan daha yüksek zekaya sahip olabilirler. Fakat bu çocuklar bilgilerini paylaşmakta zorluk çekmektedirler. İletişim kurmada, sosyal durumlara uyum sağlamada zorluk çeken çocuklar bilgilerini anlatmada, dışa vurmada da zorluk yaşayabilmektedirler.

Otizm Spektrum Bozukluğu iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki kısıtlılıkla seyreden ve çocuğun gelişimini önemli çok önemli ölçüde olumsuz olarak etkileyen bir bozukluktur. Otizmin bilinen herhangi bir belirtisi olmamasına karşın genetik olduğunu kanıtlayan bazı çalışmalar vardır. Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla, çocuğun büyüdüğü ortam ile aile ve yakın çevre koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğunu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuk ya da yetişkin bireyler aşağıdaki davranışlardan bazılarına ya da birden çoğuna sahip olabilmektedir.

  • Sallanma, el kol sallama gibi tekrarlayan hareketler,
  • Isırma ya da saldırma gibi karşısındakine zarar verme davranışları,
  • Belirli rutinler geliştirir ve bu rutinler dışına çıkmak onlara rahatsızlık verir,
  • Koordinasyon sorunları yaşayabilmektedirler,
  • Parmak ucunda yürümek gibi farklı hareket kalıpları vardır,
  • Robotik bir konuşma sergilerler,
  • Dönen bir takım nesnelere ilgi duyarlar, izlemekten kendilerini alamazlar,
  • Işığa, yüksek sese ve dokunmaya karşı hassastırlar,
  • Belirli dokuları olan yiyecekleri reddedebilirler.

Aşağıdaki videodan Otizm Spektrum Bozukluğu nedir izleyebilirsiniz.

 

 

 

Ekolali ile ilgili paylaştığımız yazımıza da göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayıp okuyabilirsiniz.

Ekolali Nedir?

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir