Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum

editor 23 Ara 2020 Okul Öncesi 19  1

Geçmişte sayıları öğrenme yaşı yüksek iken günümüzde bu durum oldukça düşmüştür. Geçtiğimiz senelere kadar sayıları ilkokulda öğrenirken günümüzde 0 – 6 yaş çocuklar öğrenmeye başlamıştır. Çocuklarımıza okul öncesi sayıları öğretmemiz eğitim hayatına rahat bir başlangıç yapmasına yardımcı olacaktır. Okulda onlarca kişi arasında sayıları öğrenmek ne kadar eğlenceli olabilir ki? Oldukça sıkıcı ve baskı altında olmalarından dolayı çocuklarımız daha eğitimlerinin başlangıcında matematiği sevmemektedir. Çocuğunuza okul öncesi sayıları öğretmeniz onun hayata bir sıfır önde başlamasına neden olacaksınız.

Okullarda alınan eğitimler daha düz olup eğlenceli değildir. 0 – 6 yaş arasına okullarda verilen eğitimlerle sayları öğretmeniz çok zordur. Bu öğretimi daha eğlenceli bir hale dönüştürmelisiniz. Bunun içinde birçok yol bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Oyuncaklarını Sayın

0 – 6 yaş arası çocuklarımızın vazgeçilmezi oyuncaklarıyla sayıları öğretmeniz mümkün. Günlük olarak sadece 5 oyuncağı oynamasına izin vererek her oyuncağı aldığında beraber sayması için çabalayınız. İlk başlarda zorlu bir süreç geçirseniz de belli bir süreden sonra çocuğunuzda bu kurala sadık kalarak oyuncaklarını sayarak alacaktır.

Yemek Yerken Sayın

Yemek yaparken ve yerken çocuğunuzu yanınızda tutarak sayısal hafızını geliştirebilirsiniz. Örnek olarak bana iki domates getir ve sepete 5 dilim ekmek koy diyebiliriz.

Eğlenceli Videolar İle Sayıları Öğretin

Öğrenmenin en etkili yöntemlerinden bir tanesi de videodur. Youtube üzerinde çocuklarınızın sayıları kolay öğrenebilmesi açısından çizgi film tadında videolar bulunmaktadır. Bu videoları beraber izleyip tekrar ettirmeniz halinde kısa süre içerisinde sayıları öğrenecektir.

Zeka Oyunları

Günümüzde kırtasiye ve marketlerden sayı sayma oyunlarını basitçe bulabilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde çocuklarınız düşünemediğiniz kadar hızlı sayıları öğrenmesinin yanı sıra çokta eğlenecektir.

Okul öncesi çocuklarımıza sayıları öğretmemizin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özgüven Kazandırır: Çocuklarınız özellikle okula başladığı zaman kendini bilmiyor ve öğrenemiyorum endişesi ile özgüven düşüklüğü yaşayabilmektedir. Bunun yanı sıra kendinden büyük kişilerin yanında yardım edebilme ve söz hakkı tanınması çocuğun hoşuna gidecek ve özgüven kazanacaktır.
  • Başarılı Olurlar: Okulda sayısal derslerin başlangıcında temeli olması nedeniyle çok rahat bir şekilde kavrayacaktır. Bu ise yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer öğrencilerden bir sıfır önde olmasına neden olacaktır. Başarılı olması çocuğunuza özgüven ve dersi sevme gibi artılarıda olacaktır.
  • Herkesle Arkadaşlık Kurabilirler: Genellikle başarısız öğrenciler kendinden büyük kişilerin çok zeki olacağına inanır ve arkadaşlık kurmaktan uzak dururlar ancak eğitim hayatı başarılı olan kişiler daha özgüvenli olarak daha kolay arkadaşlık kurabilirler.

En ufak husus bile çocuğunuzun gelişiminde çok büyük katkısı bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı okul öncesi eğitimi tam anlamıyla alan bir çocuğun hayatını en iyi şekillendirebilirsiniz.

Mandala Boyama Çalışması
Bebek Boyama Etkinlikleri
unicorn boyama
Hayvanlar Çiz ve Boya Etkinlikleri
Okul Öncesi Etkinlik Planlaması
Okul Öncesi Etkinlik Planlaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir