Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Okul Öncesi Etkinlik Planlaması

Okul Öncesi Etkinlik Planlaması

admin 29 May 2020 Okul Öncesi 76  0

Okul Öncesi Eğitimde Etkinlik Planlaması Neye Göre Yapılır?

Çocukların ilk defa ailelerinden ayrı farklı bir yerde bulundukları, aynı zamanda eğitim hayatına ilk adım attıkları yer okul öncesi eğitim veren kurumlardır. Bu zaman diliminden önce çocuklar sadece kendi aile çevresiyle iletişim kurarken eğitim hayatlarının başlamasıyla birlikte yeni bir sosyal çevre içine girmektedirler. Bu sürecin uyum süreci hızını arttırmak kurumda görev alan öğretmenlerin sorumluluğundadır. Eğitim yaşamın vazgeçilmez ve en önemli ögesidir. Bu yüzden bireylere eğitimin her evresinde doğru ve yerinde verilmesi sağlanmalıdır. Bu durumdan hareketle okul öncesi eğitim veren kurumlar daha önceden planlanmış belirli bir program üzerinden çocuklara eğitim vermelidir. Çocuklar için hazırlanan etkinlikler belirli koşullar göz önüne alınarak düzenlenmelidir. Bu etkinlikleri belirlenmesinde asıl önemli rol oynayan etkenlerden biri yaş kriteridir.

Etkinlik Hazırlanırken Çocukların Yaş Aralığı Kriteri

Çocukların yaşları ilerledikçe algı düzeyleri de doğal olarak artmaktadır. 3 yaşında algılayabildikleri daha sınırlıyken 4 yaşına geldiklerinde daha farklı şeyleri anlamaya 5 yaşına geldiklerinde ise diğer yıla oranla daha hızlı öğrenmeye başlarlar. Bu yüzden okul öncesi eğitim sunan devlete bağlı veya özel kuruluşlar bu 3 farklı yaş grubundaki öğrencilere farklı etkinlikler düzenlenmelidir. Örneğin 3 yaş grubuna sadece 3 farklı renk öğretirken veya 5’e kadar saymayı öğretirken 4 yaş grubuna ara renkleri, yüzeysel bir şekilde sağlık bilgisi kurallarını, öğrenebildikleri kadar sayı öğretilmelidir. Beş yaş grubuna ise konular daha detaylı olmak kaydıyla yine sağlık bilgisi kuralları, sayılar, gezegenler, haftanın günleri öğretilebilir.

Etkinlik Hazırlanırken Özel Günler ve Haftalar

Okul öncesi eğitimde etkinlik planlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yıllık özel günler ve haftalardır. Bu etkinlikler çocukların eğlenceli vakit geçirmesini sağlarken toplumsal bir takım değerleri çocuklara küçük yaşta aşılamanın bir yoludur. Örneğin yerli malı haftası öğrencilere sevebilecekleri bir etkinlik yaptırırken yerli ve milli ürünlerin değerini küçük yaşta aşılamayı, bilinç oluşturmayı sağlar. Anneler günü, babalar günü, 23 Nisan gibi örneklerle bu sayıyı arttırabiliriz.

Etkinlik Hazırlanırken Eğitici Olma Faktörü

Öğrencilere hazırlanan etkinlikler eğitici olmalıdır. Okul öncesi eğitim verilen yerler öğrencilerin sadece vakit doldurmak için geldikleri yerler değildir. Yapılan etkinlikler öğrencide yeni kazanımlar oluşturmalı ve öğretici olmalıdır. Çocukların daha etkin konuşabileceği kendini doğru ifade edebileceği eğitimler verilmelidir.

Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Mandala Boyama Çalışması
Bebek Boyama Etkinlikleri
unicorn boyama
Hayvanlar Çiz ve Boya Etkinlikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir