Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Okul Öncesi Eğitimde Öğretmenin Önemi

Okul Öncesi Eğitimde Öğretmenin Önemi

admin 14 May 2020 Okul Öncesi 137  0

Çocukların zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişimlerinin büyük bir çoğunluğu 0-6 yaş arası dönemlerde oluşmaktadır. Okul öncesi olarak adlandırılan bu dönem çocukların öğrenme becerilerinin en açık olduğu, zihinsel yeteneklerinin en hızlı geliştiği ve daha kolay biçimlendirildiği bir dönemdir. Çocukların bu süre zarfında kazandığı davranış biçimleri, tüm hayatı boyunca devam etmektedir.

Okul öncesi eğitim çocuklarda sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, ileri dönemlerde sahip oldukları potansiyeli farkına vararak, daha verimli kullanmalarını sağlamaktadır. Okul öncesi eğitim bir çocuk için ne kadar önemli ise, kurumda eğitim veren öğretmende çocuğun gelişiminde çok büyük önem taşımaktadır. Yaşamın ilk yıllarında alınan eğitimin, ileri yaşlarda öğrenme becerileri ve çocuğun genel başarısı üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalıdır ?

-Okul öncesi eğitimi veren öğretmenlerin ilk olarak çocukları sevmesi ve onlarla vakit geçirmekten mutlu olması gerekmektedir.

Okul öncesi eğitim veren öğretmenlerin yeniliklere açık, kendine saygısı olan, güvenilir, davranışlarında tutarlı ve sağlam bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.

-Anaokulu öğretmenlerinin çocuk ruh sağlığı hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çocukta karşılaşılan herhangi bir problemde hemen müdahale ederek aileyi bilgilendirecek kapasitede olması gerekmektedir.

-Çocukları dinlemeli ve her çocuğa aynı mesafede yaklaşmalıdır. Çünkü çocuklar istemeden de olsa yapılan ayrımcılığı anlayabilir ve bu durum onların küçük dünyalarında büyük zararlara yol açabilir.

-Okul öncesi öğretmenleri, küçük yaş gurubundaki çocukların enerjilerini karşılayabilmek adına, yaratıcı ve eğlenceli olmalıdır.

Okul Öncesi Eğitimin Çocuğa Sağladığı Faydalar

Okul öncesi eğitim kurumları çocuklara yemek, uyku gibi öz bakım becerileri kazanırlar.

-Belirli bir süre anne-babadan ayrı kalan çocukta, kendine olan öz güvenleri gelişim gösterir.

-Okul öncesi eğitim veren kurumlarda, eğitim veren öğretmen gözetiminde çocuklar tüm eşyaları ortak kullanarak paylaşmayı ve birbirleri için fedakarlık yapmayı öğrenirler.

-Dikkat eksikliği ve öğrenme zorluğu çeken çocuklar öğretmen tarafından tespit edilerek okul hayatı başlamadan gerekli önlemlerin alınması sağlanabilir.

-Bu kurumlarda fiziksel olarak kesme, boyama, yapıştırma ve kalem kullanma gibi faaliyetlerin düzenli yapılması sayesinde, çocuklarda ince motor becerileri gelişim göstermektedir. Ayrıca zıplama, koşma, tırmanma ve fırlatma gibi etkinlikler ise çocukların, kaba motor gelişiminde büyük önem taşımaktadır.

Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Mandala Boyama Çalışması
Bebek Boyama Etkinlikleri
unicorn boyama
Hayvanlar Çiz ve Boya Etkinlikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir