Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Okul Öncesi Eğitim Hangi Yaş Grubunu Kapsar

Okul Öncesi Eğitim Hangi Yaş Grubunu Kapsar?

admin 21 Nis 2020 Okul Öncesi 42  0

Okul öncesi eğitim çocuğun doğduğu andan zorunlu eğitim sürecine geçişine kadar olan süreye denir. Fiziksel, duygusal, dil ve zihinsel gelişimine yardımcı olan bir kurumdur. Kendilerine güvenlerinin ve olumlu kişilik temellerinin atıldığı yerdir. Yaş aralığına bakıldığında 2-6 olarak belirtilmektedir. 2-6 yaş arası çocuklar kreşe, anaokuluna ya da gündüz bakım evine gidebilecek çocuklar olarak belirlenebilir. Bunun en temel nedeni çocukların büyüme, gelişme ve zihinlerinin en hızlı algılayıp öğrendikleri yaş aralığı olmasıdır. 0-2 yaş aralığında ebeveynlerin en temel güven ve şefkat duygusunu vermesi gerekmektedir. Çocuklar farklılıkları, özellikleri ve yetenekleri göz önüne alınarak eğitim sınıflarına yerleştirilmelidir fakat ülkemizde maalesef sadece yaşa göre bir eğitim verilmektedir.

Anaokuluna başlayacak çocukların yaşları 2019-2020 yılı eğitim öğretim döneminden itibaren 57 ile 68 ay arası çocukların öncelikli kayıtları yapılmaktadır. Daha sonra boşluk kalması halinde ise 36-56 ay arası çocuklar da kayıt edilecektir.

Her kreş ve anaokulunda bir tane özel eğitim öğrencisi olması hem çocuğunuz için hem de özel eğitim kaynaştırma öğrencisi için faydalı bir durumdur. Kaynaştırma öğrencisi olarak geçen bu öğrenci öğrenimine göre geliştirilmek ve ilerletilmek istenir. Aynı zamanda diğer çocuklara da öğretilmek istenen farklılıkların, yetenek ve özelliklerin değişebileceğini, bunun normal olduğunu öğretmektir.

Her çocuğun paylaşmaya ve arkadaşlığa ihtiyacı vardır. Okul öncesi kurumların yapması gereken en önemli şeylerden birisi çocuklara arkadaşlığı aşılamaktır. En temel nedeni olarak ailelerin bilinçlenmesi görülmektedir. Çocuklar evde ne kadar iyi bakılırsa bakılsın sosyal gelişim ve düzenli eğitime uzak kalıyor. Burada kazanılan deneyimler çocuğun daha sonraki hayatında yetenek ve başarısını oldukça etkilemektedir.

 

Okul Öncesi Dönemin Önemi

Okul öncesi dönemde önemli bir unsur ebeveynlerin çocuklarında görüp yakıştırmadıkları, kabul etmedikleri ya da hiç fark edilemeyen özelliklerin öğretmen ve psikolog tarafından bulunmasıdır. Bu özellikler bazen olumlu bir yetenek bazen yaşıtlarına göre geri kalan davranışlarla ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir çocuğun konuşma ve kendini ifade edilme yaşı 3 yaşından sonra belirlenir. Eğer konuşma bozukluğuyla yaşıtlarının gerisinde kalıyorsa, dil ve konuşma yönünden incelenmesi gerekir. Erken fark edilmesi ve geliştirilmeye çalışması durumunda sonrasında oluşacak başka bozuklukları engeller. Tedavi edildiği taktirde yaşıtlarına yetişme, öz güven artışı ve sosyalleşme beraberinde gelir. Aynı farkındalık birçok yetenekte ortaya çıkabilir. Çocukta erken fark edilen yeteneğin üstüne gidildiğinde çocuğun yararlı ve kendisini geliştirici faaliyetlere yönelmesi sağlanabilir. Yapılan araştırmalara göre okul öncesi eğitim almış çocukların daha başarılı olduğu görülmektedir. Bunun en temel nedeni olarak bu dönemde çocukları geliştirmeye yönelik yapılan her türlü faaliyet gösterilebilir.

Bu konu ve okul öncesi çocukların eğitimi hakkında daha detaylı bir yazı okumak isterseniz aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

Okul Öncesi Çocukların Eğitimi

 

 

 

 

 

 

Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Mandala Boyama Çalışması
Bebek Boyama Etkinlikleri
unicorn boyama
Hayvanlar Çiz ve Boya Etkinlikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir