Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
lingin sesleri

Lingin Sesleri

admin 13 Nis 2020 Dil Konuşma 174  0

Lingin Sesleri Nelerdir?

Lingin sesleri işitsel sözel terapi ve aynı zamanda işitsel terapinin ilk çalışmalarıdır. Çocuğunuzun konuşma öncesi dönemde bu sesleri taklit etmesini çalışabilirsiniz. Bu sesler “aaa” sesi, “iiii” sesi “mmm” sesi “uuu” sesi, “sss” sesi ve son olarak “şşş” sesidir. Ling isiminde bir kişi olarak bulunduğu için bu isimle kullanılmaktadır. Bu sesler konuşma alanı içerisinde yer alan yaygın sesleri gösterir. İmplantlı çocuklarda implant takıldıktan hemen sonra bu seslerin denenmesi elzemdir. Örnek vermek gerekirse çocuğun yüksek frekansları duymada bir sıkıntısı var ise “sss” ve “şşş” seslerini duymakta zorluk yaşayacaktır. Ya da alçak frekanslar için “aaa” “uuu” “iii” gibi sesleri çocuğa söyleyip tepki vermesini bekleriz. Eğer tepki vermiyorsa çocuğun alçak frekansları duymada bir sorunu olduğunu öngörebilir ve ona göre cihaz ayarlamalarını yapıp çalışmamıza yön verebiliriz.

Lingin Sesleri Çalışma Örnekleri

Bu sesleri çocuğunuzla oyun oynayarak tatlit etmesini sağlayabilirsiniz ve böylelikle daha fazla randıman alabilirsiniz. Önce elinize atı alıp yolda sürer gibi yaparsınız. Daha sonra sesini araba hızlandıkça yükseltip yavaşladıkça düşürerek “aaaaa” “aaaa” yapabilirsiniz.

Lingin seslerinden bir diğeri ise “iii” sesimiz. Yine araba gibi, bu sefer oyuncak bir at ya da bilgisayar çıktısı bir at alarak dıgıdık dıgıdık “iii” dıgıdık dıgıdık “iii” sesleri ile çocuğu hem eğlendirebilir hem de “iii” sesini taklit etmesini söyleyebiliriz.

Bir diğer Lingin sesi olan ses “mmm” sesi. Resimlerde neden pasta olarak verilmiş “m” sesinin pasta ile ne alakası var derseniz bu ses beğenme sesi olarak karşımıza çıkmaktadır. “mmm” sevdim bunu çok lezzetli diye söylediğimiz “mmm”. Çocuklara “mmm” sesini taklit ettirmeye çalışırken jest ve mimiklerimizle de bunu desteklemeliyiz.

“uuu” sesi için bir oyuncak uçak da kullanabiliriz, eğer yoksa kağıttan yapılma bir uçakla da çalışabiliriz. Uçağı yaparken de çocukla birlikte yapar, onu da katarsanız uçağın oluş aşamalarına çok keyifli olur.

“sss” ve “şşş” sesleri Lingin seslerimizin son sesleridir. Bu iki Lingin sesinden “sss” olanı elimizi kol dirseğimizle birlikte yılan gibi yaparak “sss” “sss” yılan geldi yılan geldi diyerek yavaş yavaş çocuğa yaklaştırıp en son da çocuğu gıdıklayarak eğlenceli bir eğitim ortamı sağlayabiliriz. Daha sonra ise çocuğa hadi benden sonra tekrar et diyerek “sss” sesi verip tekrar etmesini isteriz. Aynı şekilde “şşş” sesini de uyuyan bir bebekle ya da uyuyan bir kedi köpek oyuncağı ya da resmi ile çalışabiliriz. Bak kedi, köpek, bebek uyuyor gördün mü sessiz olmalıyız “şşş” denilerek elimizin işaret parmağı burnumuza götürülür ve sessiz ol işareti yapılarak “şşş” sesinin taklit edilmesi sağlanır.

Aşağıdan 6 adet lingin seslerinin hem renkli hem de siyah beyaz renkli olanlarını bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Resimlerin üzerine sağ tık yaparak fotoğrafı farklı kaydet demeniz yeterli olacak. İyi çalışmalar.

 

 

 

“Artikülasyon Bozukluğu Nedir?” isimli makalemize göz gezdirmek isterseniz aşağıdan okuyabilirsiniz.

Artikülasyon Bozukluğu Nedir?

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir