Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

admin 24 Haz 2020 Eğitim Dışı 51  0

Kitap Okumanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

Farklı bir evrendeymiş gibi düşünmek ve geçici bir süreliğine de olsa dünyadan uzaklaşmak.. Kitap okumanın tanımı bu olabilir. Kelimelerin gücünü en iyi şekilde anlatan, bazen öğretirken; bazen düşündüren ve her koşulda unutulmaz bir iz bırakan kitap okumanın faydaları her zaman tahmin edilenden çok daha büyük olmuştur. Bunun yanı sıra; her zaman anlık değil, uzun vadede ve tahmin edemeyeceğiniz yerlerde de faydasını göstermiştir. Kitap okumak, okuduğunuz konuya göre değişeceği gibi, ufkunuzu açmak, daha farklı açılardan olaylara bakabilmek, kelime dağarcığınızı geliştirmek ve her zaman sinir ve stresi azaltmak için kullanılan yöntemlerden olmalıdır. İçerdiği onlarca bilgiye başka bir şekilde ulaşamayacağınız gibi, her konuda uzman olanların kitaplarını okumanın da etkileri büyük olacaktır.

 

 

Günümüzde kitap okumak farklı bir şekilde inceleniyor ve devam ettiriliyor olsa da, sosyal medyada 20 bin takipçiyi geçen herkesin kitap yazmaya cesaret ettiği bir dönemde bulunsak da, gerek Dünya Klasikleri, gerekse; Türk Edebiyatının vazgeçilmez eserlerinin yanı sıra, alanınıza özel olarak ve yetkin kişiler tarafından yazılmış kitapları okuyarak faydalarını görebilirsiniz. Kitap okumanın faydaları insanların parasını almak için yazılmış olan kitaplardan çok daha farklı amaçlar için yazılmış eserlerle ölçülür. Güzel bir kişisel gelişim serisini bitirebilir, klasikler arasından seçimler yaparak farklı dünyalara açılan kapılara anında ulaşabilirsiniz. Ancak yazarın ve yazdıklarının kalitesini yargılamadan, sırf okumak için okumakta etki etmeyecek, pek yararlı olmayacaktır.

Mükemmel değerlere ulaşabilmek, dijital ortamdan ve sosyal medyadan uzaklaşabilmek, radyasyonu tamamen bitirmek ve vücudunuzdan uzaklaştırmak için okumanız yeterli olacaktır. Kitap okumanın faydaları arasındaki en önemli değer ise; hayal kurma yeteneğinizi geliştirmek ve hayallerden uzaklaşmanızı engellemek olacaktır. Bu nedenle ne olursa olsun, elinize geçen her şeyi okumak yerine seçici olmalısınız..

Türkiye’de Kitap Okuma Kültürü

Kitap okuma konusunda her zaman başkalarına fotoğraf atmak veya kahve yanında gösterme amacını yaşayan Türk insanı, tam anlamıyla kitap okuma kültürünü benimsemiş değil. Birbirinden farklı ve özel içeriklere sahip olan mükemmel kitaplar bulunurken, popüler olan veya fenomen olmuş, aslında hiçbir vasfı olmayan insanların kitaplarını almaya daha fazla meyillidirler. Eskiden Dünya klasiklerinden konuşmalar yapılırken, şimdilerde adından bile yazar olarak söz etmenin gereksiz olacağı kişilerin kitabının olup olmadığı büyük bir başarıymış gibi yansıtılıyor. Türkiye’de kitap okuma kültürü öğrenmek veya gelişmekten ziyade; etrafa elit görünme gibi aktarıldığı sürece de tam anlamıyla oturmuş sayılmayacaktır.

 

 

Gençlere örnek olmak ve her zaman daha yararlı kitaplara yönlendirmek asıl amacımız olması gerekirken, bunun yerine daha farklı amaçlar, insanlara daha farklı görünmek için başucu kitaplarındaki farklılıklar da gözle görülür derecede kalitesizleşmiş dememiz yanlış olmayacaktır. Türkiye’de kitap okuma kültürü çocuk yaşlarda aşılanması gereken, belli hedefler koyarak, örneğin ayda 3 kitap gibi farklı hedefleri yerine getirmeyle çok iyi bir hal alabilecekken, insanların bir paket sigara tutarındaki kitaplara çok pahalı diyerek almaması da içler acısı bir durumdur. Her konuda ve her zaman etkileyici deneyimler yaşatabilecek, mükemmel bir dünya yaşamanızı kolaylaştıracak, günün stresini ve sorunlarını da bir kenara bırakabileceğiniz kitaplar bulunurken gösteriş amacıyla yapıldığı sürece de, herhangi bir kültürden bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Gençlerin bilinçlendirilmesi ve okuma alışkanlığının sürekli hale getirilmesiyle, akıllı telefonlara olan ilginin azalacağı mümkünken; kitap okumanın tamamen zaman kaybı olarak değerlendirildiği bir dönemde de bundan söz etmek pek mümkün olmayacaktır. Yeni alınan bir kitaptan duyulan heyecana, kokusunun bile verdiği huzura ulaşamayan gençlerin büyümesi, gelecekte de daha kötü sonuçlara ulaşacaktır. En basitinden, kendi diline hakim olmayan ve yazmayı bilmeyen bir nesil büyürken, dilini kaybeden her şeyini kaybedecektir.

 

Hızlı Okuma Teknikleri

kedi ve çocuk
Çocuklu Evde Kedi Beslemek
köpek ve çocuk
Çocuklu Evde Köpek Beslemek
ostrojen nedir
Corona Virüsü ve Çocukların Kaygısı
kedi köpek
Hayvanların Alınıp Satılmasının Yanlışlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir