Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
İlkokul Matematik Dersi

İlkokul Matematik Dersi Nasıl Öğretilmeli?

admin 15 Nis 2020 Matematik 39  0

Matematik; birçok öğrencinin korkulu rüyası olan bir derstir. Bilhassa ilkokul yıllarındaki matematik derslerini verimsiz olarak geçiren öğrencilerin ilerleyen yıllarda matematik ile alakalı daha çok sorun yaşaması söz konusu olmaktadır. Üniversite sınavlarında matematik testi netlerinin oldukça düşük olması pek tesadüf değildir.

İlkokul matematik eğitiminde problem çözme, matematik dilini kullanma, analitik düşünme, matematiksel tahminler yürütme, analitik bakış açısıyla kavramları sorgulama gibi hususlar bulunmaktadır. Bu tür becerilerin ilkokul çağındaki çocuklara kazandırılması şarttır.

Öğrencilerin Matematik Becerileri Nasıl Geliştirilmeli?

İlkokul matematik derslerinin öğrencilere eksiksiz olarak öğretilmesi için her şeyden önce, doğru kaynakların, kitapların ve eğitim malzemelerinin kullanılması şarttır. Buna ek olarak, öğretmenlerin de yukarıda saydığımız kriterlerin önemine inanması ve bunları öğrenciye aktarması gerekmektedir. İlkokul matematik derslerinin en iyi şekilde öğrenilmesi için matematik dersinin sonuç odaklı olarak görülmemesi tavsiye edilmektedir. Herhangi bir problemin öncelikle doğru bir şekilde anlaşılması gerekir. Ardından, kullanılacak yöntemlerin derlenmesi ve problemin çözülmesine kadar uzanan tüm sürecin başından sonuna kadar net bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.

İlkokul matematik derslerinin öğrencilere en iyi şekilde aktarılması tavsiye edilmektedir. Örneğin, problemlerin günlük hayatta karşılaşılan cinsten olması gerekir. Kullanılan kavramlar günlük hayata uygulanmalıdır. Matematik dersinin hem somut hem de soyut yapısı aynı anda öğretilmelidir. Ayrıca, öğrencilerin, soruları ve çözüm yöntemlerini kendilerinin belirlemesine izin verilmelidir.

Çocuk ” matematik gerçek hayatta neye yarayacak ki” diye düşünmeye başlamadan çocuğu elimizden geldiğince matematiğin içerisine sokmamız ve bunu çocuğa kızmadan, yaptığı yanlışları yüzüne vurmadan onu üzmemeye çalışarak yapmalıyız. Aksi takdirde çocuk günden güne daha çok matematikten uzaklaşacaktır. Bu süreci doğru yönetmemiz için yapmamız gereken bir kaç şey var. Öncelikle çocuğa nasıl doğru yaklaşım gösterebiliriz onları öğrenmemiz gerekir.

 

Saatlerle İlgili Tüm Çalışmalare Görsel Kaynak Olabilecek Swf Dosyası
1. Sınıf Matematik Sayı Eşleme Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayı Sıralama Boşluk Doldurma Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayma Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir