Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
İfade Edici Dil Becerileri

İfade Edici Dil Becerileri

admin 14 Nis 2020 Dil Konuşma 44  0

İfade edici dil becerisi, isteklerin, duyguların veya düşüncelerin dili kullanarak diğer bireylere aktarılması olarak tanımlanır.

Bir bebeğin, istediği oyuncağı elde etmek için sesler çıkarması veya bir nesnenin adını söylemesi ifade edici dil becerilerine örnek olarak gösterilebilir. İfade edici dil becerileri; çeşitli sesleri üretebilme, kelime ve cümleleri oluşturabilme, doğru gramatik örüntüleri kullanabilme yeteneklerini içerir.

Çocuklarda ifade edici dil gelişimine baktığımızda, anlayıp ürettikleri veya anlamadan ürettikleri sözcüklerden oluşan bir dağarcığa sahip olduklarını görürüz. İlk sözcüklerin üretilmeye başlandığı dönemde, çocuklar genellikle yiyeceklerle (süt, mama, ekmek), giysilerle (ayakkabı, şapka), taşıtlarla (araba, kamyon), oyuncaklarla (top, kitap, lego) vb. kelimelere rastlarız.

 

Çocuğun bulunduğu çevre, kültür ve deneyimsel farklılıklarda ifade edilen sözcük dağarcığına yansır. Bireysel farklılıkların altını çizen bu yansıma, çocuk dilinin nasıl etkilendiğini de ortaya koyar. Örneğin babası pilot olan bir çocuk “pıt pıt” sesini uçak anlamında kullanırken aynı “pıt pıt” sesini diğer bir çocuk oyuncak ayısı için kullanıyor olabilir.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda ifade edici dil sorunları tipiktir. Bu sorunları şiddeti, alıcı dil becerilerinde olduğu gibi bütün çocuklarda farklıdır. Yaşamı boyunca hiç konuşmayan, iletişime girmeyen otizmliler de olabilir. Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların bazıları normal akranlarına çok yakın hatta neredeyse fark edilemeyecek kadar normal konuşma sergilerken bazıları da ömür boyu konuşmayı reddedebilmektedir.

Alıcı dil her zaman ifade edici dilin önceki basamağı olarak kabul edilir fakat otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda bu değişkenlik gösterebilmektedir. Çok iyi bir alıcı dil becerisine sahip çocuk hiçbir kelime söylemezken ya da söylediği kelimeler anne, baba, su, ver ile sınırlı iken alıcı dil olarak çok daha geride olan bir çocuk söylenen her kelimeyi tekrar edebilmektedir. Bu otizm için her zaman öngörülemeyen bir durumdur.

 

Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların yarısı, sözcüklerini anlamlı ve başka bir sözcüğe bağlı olarak kullanmazlar. Her ne kadar sözcük üretimi olsa bile Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda sözcük üretimi normal gelişim gösteren çocuklarda olduğu gibi iletişime yönelik değildir. Bunların yanı sıra otizmlilerde, hızlı konuşma, tonlama ve vurgulamada eksiklikler, zamirlerin yanlış kullanımları, telaffuz bozuklukları, sohbet başlatma ve sürdürme gibi ifade edici dil becerilerinde bozukluklar görülebilir.

İfade Edici Dil Becerileri

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

“İfade Edici Dil Becerileri” üzerine 1 yorum

  1. İlkokul İngilizce dedi ki:

    Ben bilingual olarak çocukları nasıl yetiştirebiliriz bu dönemde bunu merak ediyorum hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir