Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
kedi köpek

Hayvanların Alınıp Satılmasının Yanlışlığı

admin 26 Nis 2020 Eğitim Dışı 64  0

Canlı bir varlık ile ‘satmak’ kelimesinin aynı cümlede geçmesine alıştık mı yoksa hala bunu yadırgayanlarımız var mı? Evcil hayvanlar sınıflara ayrılıyor, cinslerine göre bir değer biçiliyor ve para karşılığında satılıyorlar. Sahipleniyorlar, kurtarılıyorlar denilse insan için rahatlatıcı olur mu konusu ayrı bir başlık. Doğal yaşam ortamlarına binalarımızı yapıp yerleştiğimiz canlıları, insan faktörü yüzünden yaşam alanı kalmamış, zor hayatlar süren hayvanları kurtarmak durumu ne kadar masumlaştırır? Sahiplenmek yerine aile olmak, al-sat yerine aile bulmak kavramları hayat bulmadıkça bu biraz zor gibi görünüyor. Bir canlının elinden yaşam alanlarını alıp bu hakları ona yeniden veriyoruz, onları satın alarak. Kurtarıcı mıyız işgalci mi diye düşünmeden.

 

Köleliğin Modern Yansımaları

Hayvanların alınıp satılmasını normal karşılama yanılgısına düşmemek için tek bir cümle yeter aslında; hayvanlar eşya değildir. Sektörde, cinsine göre lüks ürün mantığıyla sunuluyorlar ve canlıların alınıp satılması kölelik dönemlerini çağrıştırıyor. Küçük kafeslerde, kötü koşullarda, satılacağı zamana kadar bakımları, aşıları yapılmayan yavrular, bir hevesle alınıp terk edilen cins kediler, köpekler alıcılarını beklerken, kölelik zamanlarının utancını bize hatırlatıyor.

Eğer gerçekten para harcanmak isteniyorsa tercihimiz sokakta yaşayan hayvanların bakımından, barınaklardaki koşulların iyileştirilmesinden yana olabilir. Hayvanların satılması ve alınması insan için bir onur sorunu sayıldığı kadar şiddetin de bir türüdür. Bakış açıları bunun tersi yönünde olunca bir hayvan almak için harcanan para, bu anlayışın değiştirilmesine yönelik eğitimlerde daha da değerlenebilir. ‘Bana köpek al’ cümlesini bilmeyen çocuklar bu eğitimin en iyi sonucu olacaktır.

Bir hayvanın bakımını üstlenmek ile onu bir süs eşyası gibi satın alan görüş iki farklı mekan yaratıyor. Biri gerçek hayvan severlerin yardımlarla, sahiplenme çalışmalarıyla barınakların iyileştirilmesi için yapılan savaşın meydanları, diğeri ise sahipleri tarafından seçilmek üzere sergilenmiş hayvan vitrinleri. Eski çağlardan medeniyetçe ayrılmak istiyorsak işe, Eski Roma geleneklerini bırakarak başlayabiliriz.

Malları değerli ve değersiz olarak ikiye ayırıp, değerli olanlar kategorisine bazı cins hayvanlar ve köleleri koyan yanlış uygulamalar modern dünyaya nasıl uyumlanabilir? Paranın bulunmasından önce hayvan takaslarının buğdayla yapıldığı zamanlara gidemeyiz ama hayvanlara yarattığımız zor koşulları telafi etmeye çalışmak, onları satın almaktan, satmaktan çok daha iyi bir çaba olacaktır.

 

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
kedi ve çocuk
Çocuklu Evde Kedi Beslemek
köpek ve çocuk
Çocuklu Evde Köpek Beslemek
ostrojen nedir
Corona Virüsü ve Çocukların Kaygısı

“Hayvanların Alınıp Satılmasının Yanlışlığı” üzerine 1 yorum

  1. Emine Canipek dedi ki:

    Bir Kedinin, kuşun veya köpeğin satılması kelimesi yerine sahiplendirme yalanını ortaya atmak sadece kargaları güldürür. Ağzında peynir olan karga bile güler buna sahiplenme deyimi özellikle söylüyorum altını çiziyorum gelişmemiş toplumlarda görülmez burada bunun adı satma almadır. Bir kuşu kafese koyup ona konuş demek oradan oraya zıplatmak onunla bir oyuncak gibi oynayıp ego tatmin etmek insanlık değildir. Kuşları seviyorsan onları kafeslerde tutma git dışarıda aç kalan kuşlar var ekmek ısla önlerine koy yada elinde tıt bak nasıl gelip senin elinden yiyorlar işte çocuklarınıza da daha küçük yaşlardan itibaren bunu öğretin o hayvanlarında bir canı olduğu ve özgürce yaşama hakkı olduğunu öğretin. Sahiplenme olgusunu Türkiye’de yapanlar bir avuç hayvan severdir bu hayvan sever kişilerde fanatikleridir fanatik olmayan hayvan severler sever ama parayı da sever sahiplenmek adı altında cins kedi ve köpekleri güzel paralara okutur gerçek hayvan sever paraya değil yavru kediyi verecek aileye bakar acaba der bunlar yarın bir gün sokağa atar mı diye düşünür. O yüzden geçin bunları Nerede aç yardıma muhtaç yaralı bir hayvan görürseniz hemen yardım edin karnını doyurun inanın bana çok iyi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir