Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
hamile spor

Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

admin 04 Haz 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 74  0

Hamilelik boyunca yapılan spor doğumda ve doğumdan sonra hem anne hem de bebeğe oldukça faydalıdır. Birçok anne hamileyken bebeğine zarar vermekten kaçınmak için spor yapmaz. Fakat hamilelikte uygun egzersizler yapılırsa hem anneye hem de bebeğe faydası vardır. Sizlere hazırladığımız bu yazımızda hamilelikte nasıl spor yapılmalı ve spor yapmanın faydalarından kısaca bahsedeceğiz.

Hamilelikte Spor Nasıl Yapılır?

– Hamilelik süresince her gün yürüyüş yapmak da anneler için oldukça faydalıdır ve en basit spor biçimidir. Basit olması ve en risksiz spor olmasıyla da anneler tarafından rahatlıkla yapılabilir. Eğer mümkünse açık havada ve deniz kenarında yürüyüş yapılmalıdır. Uzmanlar anneler için günde 2-3 kilometre arası yürüyüş tavsiye etmektedir.

– Hamile kadınlar için bir diğer uygun spor ise hamile yogası dediğimiz yoga çeşididir. Yoga odaklanmayı, gevşemeyi ve nefes alışverişimize dikkat etmeyi sağlar. Bu yönüyle yoga doğum yapmak için çok güzel bir hazırlıktır. Yoga esnekliği artırarak doğum yapmayı kolaylaştırır. Artık hamileler için oluşturulmuş özel yoga dersleri var. Hamilelik süresince vücudun ağırlık merkezi değişecek ve karın büyüyeceği için her aya özel yoga hareketleri vardır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken, hamile yogasının bir uzman eşliğinde yapılmasıdır.

 

hamile spor

 

– Bir diğer yararlı ve risksiz spor ise pilatestir. Pilatesin içinde ani ve sert hareketler olmadığı için oldukça güvenlidir. Pilates ayrıca kas esnekliğini ve gücünü artırmaktadır. Pilatesin hamileler için özellikle duruşu düzelttiği ve bel ağrılarını azalttığı da bilinmektedir. Hamileler için yapılan pilates derslerinde, anne adayları için zararlı olacak hareketlerden özellikle kaçınılır.

– Hamilelikte nefes egzersizleri de önemli bir yer tutmaktadır. Doğru bir şekilde nefes alıp vererek aslında bir nevi egzersiz yapmış sayılırız. Doğru şekilde nefes alıp vermek rahatlatır, vücut bilincini artırır ve daha iyi oksijen almayı sağlar. Nefes alırken 4’e kadar sayıp, verirken ise 6’ya kadar sayarız. Bunu her gün 15 dakika yapmamız gerekir.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar hamile kadınların sık sık günde 30 dakika orta derecede spor yapmalarını öneriyor. Hamilelikte yapılan sporun anneye adaylarına büyük faydası var. Bunlar:

  • Vücut direncini artırır.
  • Gebeliğe bağlı şeker riskini azaltır.
  • Doğumdan önce yaşanan stres ve kaygıyı azaltır.
  • Spor yapan anne adayları daha kaliteli ve verimli bir uyku uyurlar.
  • Hamile kadınların en çok şikâyet ettiği bel ve sırt ağrılarını azaltır.
  • En önemlisi de doğumu kolaylaştırır ve bebeğin sağlıklı doğmasını sağlar.

 

Hamilelikte Bel Ağrıları

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
yumurtalik kist
Yumurtalık Kisti Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir