Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
epidural dogum

Epidural Doğum Nedir?

admin 30 May 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 58  0

Epidural doğum, ağrısız sancısız doğum demektir. Doğum yapacak olan anneler tarafından sıkça araştırılan ve merak edilen bir yöntemdir. Birkaç madde ile bu yazımızda epidural doğuma bakacağız:

  • Epidural Doğum Nedir?
  • Epidural Doğum Nasıl Yapılır?
  • Epidural Doğumun Riskleri Nelerdir?

Epidural Doğum Nedir?

Tüm kadınlarda farklılık gösteren ama genelde doğuma yaklaştıkça karın, bel ve kasık kısmında doğum habercisi olan sancılar oluşmaya başlar. Bu sancılar çok şiddetlidir ve bazı durumlarda anne ile bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Pek çok anne de bu yüzden normal doğumu göze alamaz. İşte bu noktada epidural doğum yöntemi gündeme gelir.

Halk arasında ağrısız doğum olarak bilinen epidural doğum aslında normal doğum ile sezaryen doğumun bir karışımı şeklinde olan doğumdur. Sezaryen doğumda anneye uygulanan genel anestezi yerine özel bölge anestezisi uygulanarak ağrı hissedilmeyecek kadar azaltılır. Sezaryen doğumdan diğer bir farkı da bebek karın bölgesine açılan bir kesikten doğmaz; bebek normal yollarla doğar. Epidural doğum yapan anne doğum sırasındaki baskıyı, dokunmayı hisseder fakat ağrıyı hissetmez.

 

epidural dogum

 

Epidural Doğum Nasıl Yapılır?

Epidural doğum yapmadan önce anneye epidural yani bölgesel anestezi uygulanır. Anestezi uzmanı, anneyi yan yatırıp bel bölgesinde iğnenin yapılacağı yeri belirler. Bölge belirlendikten sonra bir iğne yardımıyla uyuşturulur. Bölge uyuştuktan sonra epidural iğne yapılır ve omurilikteki sinirler doğum süresince devre dışı bırakılmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, epidural iğne yapılırken anne kesinlikle hareket etmemelidir. Bel bölgesine ilaç verildikten 15 dakika sonra anne ağrıyı hissetmemeye başlar.

Epidural Doğumun Riskleri Nelerdir?

Epidural doğumun birçok avantajı olmasına rağmen dezavantajları da vardır ve bazı riskler mevcuttur. Bu risklere bakacak olursak:

– Baş ağrısına neden olabilir.

– Bazı hassas hastalarda alerjik reaksiyona sebep olabilir.

– İdrar yapmada sıkıntı yaşanabilir.

– Tansiyonun düşme riski vardır.

– Bazı durumlarda epidural anestezi başarısız olabilir ve doğum esnasında ağrı hissedilebilir.

– Enfeksiyon kapma riski vardır.

– Nadir de olsa bebek kalp atımlarında yavaşla riski görülebilir.

Epidural doğum için annenin istekli olması ve doktorun anneyi epidural doğuma uygun görmesi de gerekmektedir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir