Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Ekolali Nedir

Ekolali Nedir?

admin 14 Nis 2020 Dil Konuşma 85  0

Ekolali bildiğiniz üzere Otizm’i tanımlarken kullanılan en temel kriterlerden birisidir. Temelinde çocuğun dışarıdan duyduğu sesleri tekrar etmesidir. “Çikolata yer misin oğlum” diye sorulan bir soruya ekolalisi olmayan bir çocuk “evet” veya “hayır” cevabı verecek iken ekolalisi olan bir çocuk karşılık olarak “çikolata yer misin oğlum” diye karşılık verebilmektedir.

Ekolali her zaman cümle tekrarı ile de olmaz. Duyduğu bir hayvan sesini de ısrarla tekrar edebilir çocuk. Ya da daha önceden duymuş olduğu bir cümleyi de zaman zaman yersiz bir şekilde tekrar edebilmektedir. Örneğin parkta oynarken babasının ona daha önceden söylediği ” tırnaklarını yeme” cümlesini tekrar edebilir.Çocuk duyduğu bir kelimeyi hemen değil de daha sonra rastgele bir yerde ve rastgele bir zamanda da tekrar edebilir. Buna gecikmiş ekolali adı verilir.

Çocuğun kedi dilinde cevap vermesi ya da konuşmayı başlatması yerine başkalarından alıntıladığı anlamlı ya da anlamsız farketmeden sesleri, sözcükleri, kelimeleri ve cümleleri anında ya da gecikme ile tekrar etmesidir. Çocuk izlediği herhangi bir filmden, çizgifilmden, videodan, öğretmeninin annesinin babasının konuşmasının herhangi bir parçasını alır. Aldığı bu parçayı tekrarlar ve hepsini bir eko haline getirebilir.

Temelinde ekolali dil edinmenin önemli bir yoludur. Dolayısı ile çocuklar dili duyarak, ister anında, ister başka bir zamanda gecikme ile bol bol tekrar ederek öğrenmektedirler. Çocuklar farklı zamanlarda ekolali sergileyebilir. Bu da ekolaliyi amaçsız ve istemsiz gibi gösterebilir ama dikkatli bir dinlemeyle ve çocuğu anlamayla birlikte çocuğun kendisine özgün çok farklı bir yolla iletişim kurduğu da anlaşılabilir.

Ekolali Sadece Söz Tekrarı mı?

Ekolali ne kadar gereksiz sözlerin tekrarı gibi gözüküp de çok büyük bir problem davranış gibi gözüküyor olsa da aslında çocuğun bizlerle iletişime geçme çabasıdır. Çocuğun iletişiminin başlangıcı, temel kavramları anlamlandırma ve adlandırma da ilk adımdır ve aynı zamanda da büyük bir adımdır. Çocuklar ekolali yaparak diğer kişilerle iletişim kurmaya çalışırlar ve bu gerçekten de etkili bir iletişim şeklidir.

Çocuğun yaptığı ekolaliyi aileleri veya öğretmenleri olarak sizler istemeden de olsa pekiştirmiş olabilirsiniz. Çocuğun her yaptığı tekrar etmede ” yapma” “bir daha duymayacağım” , “beni tekrar etmeyi bırak” ” beni tekrar etmeye devam edersen bozuşuruz” , ” beni tekrar ettiğin için artık sana parka gitmek yok” gibi tepkiler veriyorsanız çocuğun bu davranışı pekişmiş olabilir. Çocuğa karşı daha dikkatli konuşarak doğru yaklaşım sergileyerek bunu aşabilirsiniz. Doğru yaklaşım örneklerinin neler olduğunu merak ediyorsanız eğer aşağıdaki linkten hemen konumuza gidebilirsiniz.

Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir