Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Eğitimde Anne Babanın Rolü

Eğitimde Anne Babanın Rolü

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 72  0

Çocukların eğitim hayatlarındaki en büyük destekçileri ebeveynleridir. Eğitime teşvik eden, eğitim çalışmalarını yürütmelerine destek çıkan ailelerin çocukları okul hayatında daha özgüvenli, daha çalışmaya hevesli olacaklardır. Okul öncesi yaşantılar veya okul dönemi içinde oluşabilecek sorunlar, çocuklarda eğitim başarısının etkilenmesinin baş faktörüdür.

Aile üyelerinin biri veya birkaçının okul çağı çocuğu üzerindeki olumsuz etkileri, çocukta tedirginliğe, korkuya sebep olan durumlar meydana getirecektir. Yaşam şartlarının olumlu niteliklere sahip olmaması çocuğun eğitim hayatını doğrudan etkileyecektir. Çocuklarda en büyük travmalara sebebiyet veren ve eğitim hayatının zedelenmesine neden olan faktörler; aile içi şiddet, boşanmış aile, çalışan anne babanın çocuğa karşı ilgisizliği, olumsuz anne baba tutumları ve velinin eğitimle ilgili yanlış düşünceleridir.

Yazımızda eğitim hayatında çocuklarda başarı sağlayan ve başarısızlığa neden olan faktörlerde anne babanın rolünün olduğu kısımlardan bahsedeceğiz. Anne-baba tutumları çocuğun yaşamında oldukça önemlidir. Bu tutumlar çocuğun gelişiminden tutun da yaşam hedefi ve çeşitli amaçlar oluşturmasına kadar her aşamada son derece etkilidir. Evdeki sağlıklı iletişim, aile içi huzur bir çocuğun kendini güvende hissetmesi ve kendi hayatındaki olaylarla ilgilenmesi için önemlidir.

Eğitimde Başarı ve Aile Arasında Paralel Bir İlişki Vardır

Çocuklarda eğitim başarısının yüksek olması ile aile tutumları arasında pozitif bir korelasyon bulunmaktadır. Ebeveynler, çocuğun eğitim hayatını destekliyor, evdeki sorunları çocuğa yansıtmıyor, çocuk için güvenilir bir ortam oluşturuyorsa çocuklar okullarda daha verimli eğitim alacaklardır. Okul içi başarısının yüksek olduğu gözlenen çocuklarda çocuk-veli iletişimine bakıldığında ailelerin çocukları ile ilgili, onları destekleyici tavırlar sergiledikleri gözlenmektedir.

Eğitim hayatına ilgisi düşen, okuldaki dersleriyle ilgilenmeyen hatta okula gelip gitmekte bile korku yaşayan çocukların sorunları incelendiğinde aile içi problemlerin olduğu gözlenmektedir. Anne-babanın evdeki tartışmaları, çocuğa karşı ilgisizlikleri, şiddet gören aile bireylerinin bulunması vb. olumsuz durumlar çocukta korku, panik, tedirginlik, sürekli düşüncelilik halleri oluşturacak ve okulla ilgilenme düzeyini azaltacaktır.

Psikososyal koşulların yeterliliği veyahut yetersizliği çocuklardaki akademik başarıyı etkileyen başlıca faktörlerdendir. Eğitim hayatında başarılı olması beklenen çocukların, motivasyon seviyesinin sürekli yüksek tutulması gerekir ve buradaki en önemli rol anne-babalara düşmektedir. Çocuklarına sunacakları sosyal ve fiziksel koşulların iyiliği, verecekleri sevginin çokluğu ve eğitimiyle ilgilenmeleri beraberinde akademik başarıyı ve mutluluğu getirecektir.

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir