Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Derslerinde Başarısız Olan Çocuk

Derslerinde Başarısız Olan Çocuk

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 34  0

Dersleri Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Her çocuk; aynı öğrenme kapasitesine sahip değildir ve tüm çocukların farklı yetenekleri bulunmaktadır. Bir çocuk matematik veya fizik dersinde başarılı olamayabilir ancak onun da resim veya müzik gibi derslere ilgisi olabilir. Bu noktada, ilköğretim ve lise çağındaki çocukların karnelerindeki notları kötü olduğu zaman ebeveynlerinin onlara kötü davranmaması gerekir. Ailelerin dersleri kötü olan çocuklara şiddet uygulamaktan kaçınması ve daha yapıcı yöntemlerle soruna müdahale etmesi şarttır.

Ebeveynlere Düşen Sorumluluklar Nelerdir?

Dersleri kötü olan çocukların ebeveynlerinin her şeyden önce çocuklarının öğretmenleriyle görüşmesi gerekir. Çocuğun öğretmeninden korktuğu için veya tahtaya uzakta oturduğu için başarısız olması söz konusu olabilir. Bu noktada, ebeveynlerin, çocuğun sınıf içerisindeki halini öğretmeninden öğrenmesi ve buna göre önlemler alması gereklidir.

Ebeveynlerin, dersleri kötü olan çocuklarıyla birebir iletişim kurması şarttır. Ancak, çocuğa bağırmak veya onu dövmek yerine ona sorunun neden kaynaklandığını sormak gereklidir. Bazı çocukların matematiğe ilgisi olmayabilir ancak aynı zamanda yabancı dile büyük bir ilgisi vardır. Bu noktada, ebeveynlerin çocuklarının ilgi alanı olan derslere öncelik tanıması gerekmektedir.

Çocuklara iyi bir kariyer sahibi olmanın ne kadar önemli olduğu anlatılmalıdır. Meslek sahibi olmadan iyi bir yaşam sürmenin çok zor olduğundan bahsedilmelidir. Bu yüzden, derslerine yoğunlaşması tavsiye edilmelidir. Ayrıca, gerektiği takdirde çocuğa özel ders aldırılmalıdır. Çocuğun eksiklerinin kapatılmasına yönelik olarak çalışılmalıdır.

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir