Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Ders Çalışma Motivasyonu

Ders Çalışma Motivasyonu

admin 15 Nis 2020 Kişisel Gelişim 43  0

Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Okulda başarılı olmak isteyen öğrencilerin düzenli olarak derslerini çalışmaları ve günlük tekrarlarını yapmaları büyük önem taşımaktadır. Ancak, günümüz koşullarında, bilhassa öğrencilerin kafasını karıştıran ve onları ders çalışmaktan alıkoyan birçok etmen bulunmaktadır. Birçok öğrenci, ders çalışma masasına otursa da bir türlü ders çalışma eylemine başlayamaz. Bu noktada, öğrencilerde eksik olan şey; hiç şüphesiz, ders çalışma motivasyonu olmaktadır. Şimdi bu ders çalışma motivasyonunu sağlamak için neler yapabileceğimize bakalım.

Ders Çalışma Motivasyonu Elde Etmek İçin Neler Yapılmalı?

Ders çalışma motivasyonu elde etmek için öğrencilerin her şeyden önce, sosyal medyadan uzak durması gerekmektedir. Instagram’da hangi fotoğrafı paylaşmışlar diye merak etmek, twitter ve diğer sosyal ağlarda neler olup bittiğini saniye saniye öğrenmek bu yaşlar için normal karşılanabilir. Fakat bunlara bir sınırlama ve plan program getirilmelidir. Bunun yanı sıra, daha önce defalarca kez izlediğiniz videoları tekrar tekrar izlemek insana çekici geliyor olabilir ama unutmayın ki bunun size hiçbir faydası yoktur ve anlamsız bir davranıştır. Bu yüzden, akıllı telefon sahibi öğrencilerin, ders çalışmaya başlamadan önce telefonlarını ortadan kaldırması gerekmektedir.

Ders çalışma motivasyonu elde etmek için bu motivasyonu arttıracak unsurların öğrencilerin her an yanıbaşında olması şarttır. Örneğin, Boğaziçi Üniversitesi’ni kazanmak isteyen bir öğrenci, bu üniversitenin fotoğrafını çalışma masasında bulundurmalıdır. Bunun yanı sıra, öğrencinin kendisine hedef belirlemesi gerekir. Sınava kadar çok çalışacağım ama sınavdan sonra istediğim tatile gideceğim düşüncesini barındıran bir öğrencinin derslerine çok iyi motive olacağını tahmin edebiliriz.

Ders çalışma motivasyonunu arttırmak için ders çalışılan alanın düzenli olması gerekir. Düzenli bir odaya ve çalışma masasına sahip olan öğrencilerin daha verimli çalışacağı aşikardır. Buna ek olarak, düzenli olarak düzenli ders çalışan arkadaşları örnek almak doğru bir yöntem olacaktır.

 

 

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuğunuzu Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?
Eğitimde Anne Babanın Rolü
Eğitimde Anne Babanın Rolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir