Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
ostrojen nedir

Corona Virüsü ve Çocukların Kaygısı

admin 27 Nis 2020 Eğitim Dışı 72  0

Ebeveynlik, çocuklarımızın en iyi anlarını yaşamaları için hayat karşı bir meydan okumadır. Bununla birlikte, şehriniz, eyaletiniz ve ulusunuz bir kriz yaşadığında zorluklar önemli ölçüde artar ve meydan okuma gittikçe zorlaşmaya başlar.  Corona virüsü bize tam olarak bunu yaşattı diyebiliriz

Küçük çocuklu bir ebeveynseniz, çocuklarınızın toplumun ve ailenizin pandemiye tepki olarak ortaya çıkan ani değişikliklere nasıl tepki vermeleri gerektiğinden nasıl etkileneceğini düşünmeden edemiyorsunuzdur.

Birçok çocuğun psikolojik olarak etkilenmesinin nedeni ebeveynlerinin kaygısını hissetmesidir. Bu da çocukların endişeli olmalarına neden olmaktadır.

Daha da önemlisi, çocuklar doğal olarak günlük dünyalarını anlamaya çalışırlar. Hayatta büyük değişiklikler olduğunda not alırlar ve sonra şeylerin neden değiştiğine dair kendi açıklamalarını bulurlar.

Çocuklarınızın yakın zamanda neler gözlemlediğini bir düşünelim:

Okullar kapandı ve bizlere evden dersleri dinleyip öğrenmememiz söyleniyor.
Annem babam artık çalışmıyor ve hep evdeler. Sürekli bir hesap yapma durumu var.
Neden bakkallarda marketlerde ekmekçilerde bu kadar sıra var, insanlar neden bir araya gelmemeye çalışıyor?
Eve bir çok yiyecek içecek alındı. Neden bu kadar depo yapıldı? Acaba ilerde aç mı kalacağız?
Televizyonda hep ölen insanlardan bahsediliyor. Dışarıda canavar mı var?

Çocuklar sürekli bu tür şeyler düşünmekte ve gördüklerini, duyduklarını ve deneyimlediklerini anlamaya çalışmaktadırlar. Ama küçük bir sorunumuz var: Çocukların çoğu “anlamlandırma” yapmakta çok da başarılı değiller.

Aslında, çocuklar çoğu zaman gerçeklerden korkunç açıklamalar çıkarmaktadırlar. Örneğin anne ve baba boşandığında, birçok çocuk “Neden bu korkunç şey oldu?” diye sürekli düşünmektedir. Ortaya koydukları en yaygın cevap, boşanmaya neden olan davranışları kendisinin sergilediğini düşünüp “benim yüzümden boşandılar” diyerek kendisini daha çok üzmesidir.

Evet, küçük çocuklar kendi hayal güçlerine bırakıldıklarında duygusal yüklü olayları anlama konusunda iyi değillerdir.

Bütün bunlar şunlara işaret etmektedir:

Küçük çocuklar mevcut paniği anlamaya çalıştıklarında, muhtemelen garip ve anlamsız açıklamalar getirebilmektedirler.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza bu tür durumlarda rehberlik etmek istersiniz, böylece çocuğunuz gerçekleşmekte olan şey hakkında gerçekçi bir anlayış ve günlük yaşamdaki anlık değişikliklere kendinden emin bir yanıt geliştirecektir

Kısacası, bu, çocuğunuzun daha fazla esneklik sağlamasına yardımcı olmak için müthiş bir zamandır.

 

1. Koronavirüs hakkında bir açıklama yapın

Virüsü nasıl anlatacağınız çocuğun yaşına bağlı olacaktır, ancak genel olarak, grip veya soğuk algınlığı gibi bir şey olduğunu söylemek gerekmektedir. Bu, küçük erkek ya da kızınıza tanıdık gelmesini sağlayacak ve bir nebze daha kafasında canlandırmasını kolaylaştıracaktır.

2. Yetişkinlerin konuşması gereken konuları çocuğunuz yokken konuşun

Örneğin mağazalardaki malzeme kıtlığı, pozitif test eden kişi sayısı, ölüm oranları, vb. İle ilgili tartışmalar çocukların yokluğunda yapılmalıdır.

3. Mümkün olduğunca normal programınıza / rutininize uyun.

Çocuğunuzun okulu kapalıysa veya evden çalışıyorsanız bile günlük rutininizin bazı bölümlerini değiştirmeden gerçekleştirmeniz çocuğu panik halinden çıkarmaya yardımcı olacaktır.

4. Güne eğlence unsurları eklemek.

Eğer rutinleri koruyabilir ve aynı zamanda aile zamanının keyifli anlarını da eklersiniz çocuğunuzun neşesini korumuş olacaksınız ve duygu karmaşıklığını bir miktar da olsa düşürebileceksiniz.

Sonuç

Çok geçmeden, koronavirüs geçmiş olacak. Toplum normale dönmeye başlayacak. Yeni zorluklar ve olasılıklar her zaman mevcut fakat endişelerinizi aşarak bu zorluklarla çok rahat bir şekilde çarpışabilirsiniz.

Bununla birlikte, çocuğunuzda artan bir yetkinlik ve esneklik duygusu gözlemleyeceksiniz. Zor zamanlarında sizin tarafınızdan beslenen nitelikleri ileride çok işene yarayacaktır.

Bu haftalara (ya da aylara) dönüp baktığınızda, diğerlerinin çırpınışlarını ve bir orduyu besleyebilecek küçük gıda malzemeleri deposu inşa etmeye odaklanırken siz çocuğunuzda bir güç temeli oluşturmaya odaklandığınızı bilerek bir ömür boyu yaşayacaksınız. Bence bu hepsine değecektir. Sağlıkla kalın.

 

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
kedi ve çocuk
Çocuklu Evde Kedi Beslemek
köpek ve çocuk
Çocuklu Evde Köpek Beslemek
kedi köpek
Hayvanların Alınıp Satılmasının Yanlışlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir