Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Çocuktaki Duruş Bozukluğu

Çocuktaki Duruş Bozukluğu

admin 18 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 56  1

Çocuktaki Duruş (Postür) Bozukluğunu Ciddiye Alın

Duruş bozukluğu omurganın ve diğer kas kemik yapılarının diziliminin uyumunun bozulması olarak tanımlanabilir. Duruş bozukluğu kasların ve kemiklerin şeklinde zamanla deformasyona sebep olabilir. Duruş özellikle çocukluk çağında ciddi derecede dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü çocukluk çağında dikkat edilmeyen duruş bozukluğu ileri yaşlarda omurga problemlerine sebep olur. Son yıllarda bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte çocuklar artık daha az hareket etmekte ve bilgisayar başında kötü bir pozisyonda saatlerini geçirmektedir. Bu durumda ebeveynlerin çocuğun duruşuna dikkat etmeleri gerekir. Eğer çocuk ayaktayken kambur ya da başı önde duruyorsa duruş bozukluğundan şüphelenir. Bunların yanında çocukta bel, sırt ve boyun ağrısı şikayetleri varsa hemen doktora başvurulmalıdır.

Doğru Duruş Nasıl Olmalıdır?

Arkadan bakıldığında çocuğun kafatası kemiğinden kuyruk sokumuna kadar olan omurga yapısı düzgün bir şekilde ilerliyorsa doğru bir omurgaya sahip olduğu söylenebilir. Omuz yükseklikleri sağ ve solda eşit olmalıdır. Sağ ve sol leğen kemikleri de aynı hizada olmalıdır. Yandan bakıldığında ise baş ile boyun aynı hizada görünmeli herhangi bir eğrilik bulunmamalıdır. Sırt ve bel eğrilikleri de muntazam olmalı yani bakıldığında rahatsız edecek bir eğrilik bulunmamalıdır. Eğer bir eğrilik farkediyorsanız bunu hemen düzeltmeniz önemlidir.

Omurga Deformasyonları

Omurganın farklı yöne eğimleri çeşitli duruş bozuklukları olarak adlandırılır. Bunlardan skolyoz omurganın yana doğru eğilmesi ve S harfi çizmesi şeklinde tanımlanabilir. Sırt omurgasının arkaya doğru kavis çizmesi şeklinde oluşan duruş bozukluğuna ise kifoz adı verilir. Kifoz ve skolyozdan şüphelenildiği takdirde hemen doktora başvurulmalıdır. Bunların dışında omurganın kötü kullanılması sonucu oluşan duruş bozuklukları da egzersiz, spor, doğru oturma, doğru şekilde ayakta durma ile önlenebilir.

Duruş Bozukluğu Konusunda Alınacak Önlemler

Öncelikle çocuklar için alınacak masa ve sandalye ergonomik olmalıdır. Bilgisayar çocuğun göz hizasında bulunmalıdır. Otururken çocuğun ayaklarının yere bastığından emin olunmalıdır. Omuzlar ise rahat pozisyonda bulunmalıdır. Çocuklar hem sağlıklı yaşam hem de uygun duruş için spora teşvik edilmelidir. Koşu, basketbol, voleybol, yüzme, paten, dans gibi spor ve aktiviteler duruş konusunda oldukça destekleyicidir. Çocukların okul çantaları olabildiğince ergonomik ve hafif olmalıdır. O gün çocuğun okulda kullanmayacağı hiçbir şey çantanın içerisinde yer almamalıdır. Çocuğunuz kolaylık olsun her gün çanta doldur boşalt yapmayayım diye tüm okul defter ve kitaplarını her gün çantasında okula götürüp getiriyor, duruşuna zarar verdiğini farketmiyor olabilir. Ağır çanta taşımak çocuklarda duruş bozukluğuna sebep olabilir. Bu konuya da özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir