Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Çocukta Başarı Kriteri

Çocukta Başarı Kriteri

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 62  0

Çocuğu Başarısız Olan Veli Ne Yapmalıdır?

Çocuklarda eğitim başarısı, bulunulan okula, sınıfa, kapasiteye, ders çalışma yeterliliğine, aile tutumlarına bağlıdır. Gördüğünüz üzere başarıyı etkileyen bir çok faktör vardır. Bu bağlamda, çocuğun göstereceği akademik başarısızlık sadece onun yerine getirmediği sorumlulukların sonucu olarak adlandırılmamalı, bu konuda bütün sorumluluk sadece çocuğa bırakılmamalıdır.

Öğrencilerin bazıları başarısız olduklarında daha çok hırslanıp daha çok çalışmakta, bazıları ise başarısızlığın altında ezildiğini hissederek içine kapanmakta, güvenini kaybedip kendini toplumdan soyutlamaktadır. Başlangıçta basit seviyede görülen bu psikolojik sorunlar kaygı bozuklukları ve depresyon gibi daha büyük problemlere dönüşebilmektedir. Ailelerin başarısızlığı öğrendikleri anda verdikleri tepkiden ziyade verecekleri tepkiyi düşünmek bile öğrencilerde tedirginlik ve panik hali oluşturmaktadır.

Başarı Kriterleri Nedir, Başarısızlık Karşısında Hangi Tutumlar Sergilenmelidir?

Çocuklarda başarı düzeyi sadece okulda aldığı puanlarla sınırlandığı sürece çocuklarla etkili iletişim kurmak zorlaşmaktadır. Aileler çocuklarından sürekli ders çalışmalarını istemekte, beraber geçirilen vakitlerde bile dersler hakkında sorular sormaktadır. Bu konumdaki çocuk kendini bir birey olarak görmez, daha çok aldığı puanlarla var olan biri gibi hissetmeye başlar. Çocukta bu duyguların oluşmaması için temkinli yaklaşılmalı, sürekli sorgulayıcı tavırlar sergilenmemelidir. Okul başarısı dışında da çok sevilen, değer verilen biri olduğu hissettirilmelidir.

Çağdaş bakış açısında başarı kavramı sadece akademik başarı ile sınırlandırmaz, bilgi, beceri ve yetenekler, ilgi alanları, kişilik özellikleri ve sergilenen tutumlar da kişinin başarılı sayılma nedenleri arasında görülmektedir. Bir dersteki başarısızlık, diğer dersteki ya da spor, sanat, kültürel alanlardaki başarıyı gölgelememelidir. Madem başarısızlığı görüyor, çocuğa kızıyor belki de cezalandırıyoruz o halde gösterilen başarıyı da görmeli, tebrik etmeli ve ödüllendirmeliyiz. Hatta olumsuz davranışları sergilemek yerine sadece olumlu davranışlar üzerine eğilirsek bir süre sonra çocuğun daha çok motive olduğunu, kendine güvendiğini, daha çok çabalayıp daha başarılı bir birey olduğunu da gözlemleyebiliriz.

Başarıyı Getirecek Olan Çalışma

Okul başarısındaki eksiklikler; çalışma tarzından, çalışma ortamlarından ve çalışma saatlerinden de etkilenmektedir. Motivasyon düzeyinde sıkıntı olmayan çocukların ders çalışma şekillerinde, uygulama hataları da bulunabilmektedir. Veliler, çocuklarının hangi ortamda daha kolay adapte olduğunu, hangi ders çalışma şeklinin onların öğrenmesinde etkili olduğunu bilmeleri gerekir. Kazanılacak olan başarı onların eseri olsa bile, başarıya giden yolda onların en büyük destekçisi veliler olmalıdır.

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir