Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
cocuk spor

Çocuklarla Evde Spor Yapmak

admin 28 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 89  0

Çocukların gelişim süreçlerinde kas ve iskelet sistemlerinin spor ile desteklenmesi en doğru yöntemlerden birisidir. Ev içinde çocuklarla beraber yapacağınız spor sayesinde çocuğunuzun gelişimini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda çocuk – ebeveyn ilişkinizin de daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Çocuklarla Evde Spor Yapmaya Başlamak

Çocuklarla evde yapılacak bazı spor metotları vardır. Bu metotlar uzman kişiler tarafından okul öncesi etkinlikleri başlığı altında veliler ile de paylaşılmaktadır. Öncelikle unutulmamalıdır ki çocuklar her şeyi oyun ile öğrenirler. Bu neden yapılan her türlü faaliyet oyun şeklide sunulduğu taktirde çocuklar tarafından algılanabilir ve öğrenilir.

Çocuklarla Evde Spor Yapmanın Çocuk Açısından Faydaları

Çocuklar için gelişim süreçlerinde kritik dönemler vardır. Bu kritik dönemleri ev içerisinde de desteklemek önemlidir. Spor yapmak çocuklar için oldukça verimli bir etki yaratır.

 • Çocukların büyük-küçük kas gelişimi desteklenmiş olur.
 • Çocuklar daha zinde ve esnek olurlar.
 • Spor sayesinde kendi vücutlarını daha iyi tanırlar ve kendilerine olan güvenleri artar.
 • Müzik ile yapılan spor sayesinde ritim duygusu gelişir.

Spor sayesinde çocukların kazandığı olumlu gelişimler bu kadarla sınırlı değil. Daha pek çok yönden destekleyici olan spor çocuklar için farklı yönlerden de fayda sağlıyor.

Çocuklarla Evde Yapılabilecek Sporlar

Çocuklarla yapacağınız spor faaliyeti unutulmamalıdır ki çocuğun hoşuna gidecek şekilde planlanmalıdır. Özellikle şarkı eşliğinde yapılan sporlar daha verimli olacaktır.

Müzik eşliğinde yapılabilecek spor etkinlikleri pek çok şekillerde olabilir;

 • Esneme hareketleri: Özellikle sabah saatlerinde güne çocuğunuzla beraber esneme hareketleri yapmak hem sizin hem de çocuğunuzun gün içerisinde daha zinde olmanızı sağlayacaktır.
 • İp atlama: Az sayıda periyotlarla ip atlamak çocuklar için hem eğlenceli olacaktır hem de büyük kas gelişimini destekleyecektir.
 • Mekik çekme
 • Top ile beraber oyunlar oynama: top tutma, topa vurma, topu sektirme vb.

Çocuklar ile evde yapılacak spor etkinlerinin çeşitlerinin daha fazlasını internette veya erken çocukluk eğitimi kitaplarında bulmak da mümkün.

 

Çocuklarla Evde Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların enerjileri sizden çok daha fazladır bu nedenle hareketleri daha hızlı ve ani olabilir. Sakatlık çıkmaması ve kendilerini incitmemeleri için hareketlerini gözlemlemeli, sözlerinizle sakin ve düşünerek hareket etmelerini sağlamanız gerekir.

Okul öncesi çocuklarıyla evde yapabileceğiniz aktiviteler için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Okul Öncesi Çocuklarıyla Etkinlikler

 

 

 

 

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

“Çocuklarla Evde Spor Yapmak” üzerine 3 yorum

 1. Mehmet dedi ki:

  Çocuklar ile evde spor yapmaya bayılıyorum şu günlerde tablet ve cep telefonundan biraz uzak kalarak onlarla oyun oynamak onları bence daha çok mutlu eder ve daha iyi bir yerlere getirir.

  1. admin dedi ki:

   Rica ederim güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

 2. MEHMET KAPLAN dedi ki:

  Sporun iyi gelmediği tek şey hasta vücuttur. Vücudunuzu da hasta etmek istemiyorsanız yapacağınız tek şey her fırsatta spor yapmaktır. Buna alıştığınızda inanın harika hissedeceksiniz. Çocuklarınızla spor yapmak harika bir olaydır onlarla zaman geçirmek ve gülmek eğlenmek en güzel kaliteli dakikalardır. Evde değil de dışarıda oksijeni bol ağaçlık alanlarda spor yapmak çocuğunuzun gelişimine çok etki edecektir. Büyüme çağında yapılan spor vücudun şekillenmesine ve sporu yapan çocuğun özgüvenli olmasını sağlar. Tabi ki çocukların dışarı çıkamayacağı durumlar olabiliyor pandemi döneminde evde çocuklarınızla deyim yerindeyse kudursanız dahi bu bile onlara yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir