Çocukların Evde Yapabileceği Etkinlikler

Çocukların Evde Yapabileceği Etkinlikler

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 49  0

İlkokul Çağındaki Çocukların Aileleri İle Yapabileceği Etkinlikler

Çocuklar sürekli oyun oynamak, ebeveynleri tarafından ilgi görmek, onlarla beraber güzel vakit geçirmek isterler. Büyüklerin tüm gün işte yoruldum, şu an başka işlerim var vb. şekilde sıraladıkları nedenleri çocuklar için önemli değildir. Oyun çağındaki bir çocuk her zaman ilgi odağının kendisi olmasını ister. Ebeveynler çocukları için yaşa uygun etkinlik planları yaparak günlerinin bir kısmını çocuklarına ayırmalı ve çocuklarının gelişimine katkı sağlayacak bu etkinliklerle çocukların eğlenceli ve eğitici zaman geçirmelerini sağlamalıdır.

Özellikle ilkokula geçişle başlayan eğitim hayatı onların oyun vakitlerinin kısalması demektir. Bu dönemde çocuklar aileleri ile daha çok vakit geçirmek isteyeceklerdir. Ailelerin çocukların bu isteklerine olumlu yanıtlar vermesi önemlidir. Çünkü aileleri tarafından ilgi görmeyen çocuklar içine kapanmakta ve sosyal gelişimini tamamlayamamaktadır. Ailelerinin ilgisinden eksik kalan çocuklar teknolojik aletlerde aile sıcaklığı aramaktadır. Bu çocuklar hem yetersiz sevgi yüzünden duygusal gelişim eksiklikleri çekecek hem de teknoloji bağımlısı bireyler olarak büyüyeceklerdir.

Evde Yapılabilecek Aile Etkinlikleri

Çocuklarla vakit geçirirken yapılacak aktiviteler yaşa uygun olarak seçilmelidir. Yaşa uygun etkinlik seçimi, çocukların sosyal, duyuşsal, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine fayda sağlayacak ve onların daha mutlu vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır. Aileler bu konuda seçim yaparken çocuklarda başarı sağlayacak, onların motivasyonu yükseltecek etkinlikler seçmelidir. Ailelerin ilkokul çağındaki çocukları ile yapabilecekleri etkinliklere aşağıdaki listemiz örnek olacaktır.

  • Balkonda, bahçede çiçek yetiştirin.

Çocukların ilgilerini üzerinde tutabilecekleri uzun süreli etkinlikler olacaktır. Hem çiçeklerini sulamak, bakım yapmak gibi eylemler sorumluluk kazanmalarını sağlayacak hem de el becerisi kazanmalarına yardımcı olacaktır. Ailelerin çocuklara doğa sevgisini aşılayabileceği en kolay yoldur.

  • Beraber kahvaltı hazırlayın, yemek yapın.

Çocuklarla beraber gerçekleştirilen günlük işler hem çocuklardan uzak zaman geçirmemek, hem de eğlenmek için iyi bir alternatiftir.

  • Çeşit çeşit boyamalar yapın.

Kuru ve sulu boyalar, patates baskılar yapın. Onlarla yarışarak yapılabilecek bu etkinlikler çocuklar el becerisinin artmasına yardımcı olacaktır.

  • Şarkılar söyleyin, sessiz sinemalar oynayın.

Okula yeni başlayan çocuklarla bu etkinliklerin düzenlenmesi onların utangaçlık duygularını azaltacak ve sosyal yaşamda özgüvenli insanlar olmalarına yardımcı olacaktır.

  • Tahta oyunları, sıralama/yerleştirme oyunları oynayın.

Zihinsel gelişimlerine yardımcı olarak onlarla kaliteli vakit geçirmek mümkün.

 

Çocukların oyunları onlar için gelişim aracı olacaktır. Sizlerle beraber vakit geçirme ve gelişimlerini tamamlama ihtiyaçlarını ellerinden almayın.

zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?
yumurtalik kist
Yumurtalık Kisti Nedir?
suciceği
Suçiçeği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir