Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları

admin 21 Nis 2020 Dil Konuşma 56  0

Konuşma bozukluğu, çocuklarda önemli bir problem alanıdır. Çünkü, çocuğun yaşamını güçleştirir, kişiler arası uyumunu ve ilişkisini engeller, akademik başarıyı bozar. Çocuğun kendini ifade etme ve iletişim kurma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamaması, yaşadığı diğer stres faktörleriyle birleşince çocuk için çok daha aşılması güç bir soruna dönüşmektedir.

Dil gelişimi ve dili kullanma yeteneği, büyük oranda genetik yapı ile belirlenmektedir, ancak aynı zamanda bireyin içinde büyüdüğü çevresi ile kurduğu ve yürüttüğü ilişkiler yoluyla gelişmektedir. Bu nedenle konuşma bozuklukları incelenirken hem genetik-nörolojik-biyolojik- ailesel kalıtsallık gibi özellikler hem de çevre-akranlar- aile- diğer yetişkinler- okul ilişkilerinde etkileşime odaklanmak gerekir.

Konuşma Bozukluğu Belirtileri

Aşağıdaki durumların birinde sorun yaşandığı takdirde konuşma bozukluğu ihtimalinden söz edilebilir;

  • Anlaşılmayan konuşmalar
  • Konuşmanın duyulmasında yetersizlik
  • Sesin bozuk ve tırmalayıcı oluşu
  • Sesin çıkmasının, ritminin ve vurgulamaların bozuk olması
  • Dil yönünden kelime dağarcığı ve gramer yetersizliği
  • Konuşmanın bireyin fiziksel yapısı ve yaşına uygun olmayışı
  • Konuşma ile beden dilinin uyumsuzluğu

Konuşma bozuklukları; konuşmanın akışında, tizliğinde, vurgularında ve ses birimlerinde meydana gelen sorunlardır. Konuşma bozuklukları arasında telaffuz sorunları, mahalli ağzı konuşmalar, dil-dudak tembelliği, kekemelik, hızlı konuşma, afazi vb. farklı problemler yer alırken bunlar arasında en sık karşılaşılan sorun kekemeliktir.

 

Konuşma Bozukluğu Çeşitleri

Kekemelik

Kekemelik, akıcı konuşma bozukluğu çeşitlerinden biridir. Genelde kelime başında takılmalar, tekrarlamalar, uzatmalar şeklinde meydana gelir. Bu sorun beden dilinde de açıkça görülecek bir etki bırakır. Bazı psikolojik, fiziksel ve nörolojik nedenler sonucunda oluşabilmektedir.

Kekemelik sadece konuşma engeli yaratmaz, aynı zamanda sosyal yaşantıda ve ilişkilerde de ciddi bir sorundur. Çocuklar kendilerini rahat ifade edemedikleri, duygularını aktaramadıkları zaman daha çok duygusal problemler yaşamaya başlar. Kekemelik sorunu çeken çocuklarda hayal kırıklığı, öfke, utanma ve kızgınlık gibi olumsuz duygular oluşur. Konuşmaya başlamadan önce konuşma arzusu ve kekelememe isteği düşünceleri ile telaşa kapılan çocuklar tekrar aynı sorunu yaşadıkça ümitsizliğe kapılır ve konuşmamayı seçer. 2-7 yaş aralığında başlayan bu sorun özellikle 3-4 yaş arasında doruk noktaya ulaşmaktadır.

Seçici Konuşma Bozukluğu (Mutizm)

Mutizm, konuşma bozukluğunun yanı sıra bir kaygı bozukluğu çeşididir. Bu sorunda çocuk evinde, arkadaşlarıyla oyun oynarken gayet rahat konuşabilmekte fakat kendisinden cevap beklenen, stres yaratan özellikle okul gibi ortamlarda konuşamamaktadır. Konuşma yerine; el-kol hareketleri, mimikler, kafa sallama, itme-çekme ve monoton sesler çıkarma gözlenir.

 

Bu yazımızda kekemelikle ilgili özet bilgi verilmiştir. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki “Kekemelik Nedir?” linkine tıklayabilirsiniz.

Kekemelik Nedir?

 

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir