Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Sebepleri Nelerdir?

admin 20 Nis 2020 Dil Konuşma 53  0

Çocuklar için konuşmanın yani dil gelişimin ilk adımı bebeğin ağlamasıdır. Bebekler doğdukları andan itibaren ağlayarak iletişim kurmaya başlarlar. Bu sayede ihtiyaçlarını genel bir ifade ile yani ağlayarak ifade ederler. Gelişim süreçleri ile birlikte konuşma yetileri de gelişir ve konuşabilir hale gelirler. Çocuklarda konuşma bozukluğu  birçok farklı nedene dayanabilir. Genellikle okul öncesi dönemde ilk kez çocuklardaki konuşma bozukluklarının farkına varılmaya başlanır. Konuşma bozukluğu olan çocukların özel eğitim alması gerekmektedir. Konuşma bozukluğu sebebiyle verilecek özel eğitim konuşma bozukluğunun saptanması için önemlidir. Çünkü; konuşma bozukluğuna neden olan faktöre göre özel eğitim verilmektedir. Bu bozukluğun sebepleri psikolojik olabileceği gibi önceden geçirilmiş bir hastalıktan dolayı ya da fizyolojik sebeplerden de olabilmektedir. Çocuklarda görülen başlıca konuşma bozukluğu sebepleri şunlardır;

  • Zihinsel engellilik,
  • Otizm veya gelişim bozuklukları,
  • İşitme engeli,
  • Annenin çocukla yeterince ilgilenmemesi veya vakit geçirmemesi,
  • Evin içinde birden fazla dilin konuşulması,
  • Nörolojik rahatsızlıklar.

 

 

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları Nelerdir?

Konuşma bozukluklarının birçok türü vardır. Başlıca konuşma bozuklukları şunlardır; gecikmiş dil, harfleri söyleyememe (artikülasyon bozukluğu), kekemelik, özgün konuşma bozukluğu, apraksi, otizme bağlı konuşma bozukluğu ve afazi. Konuşma bozuklarının en çok görüleni erken safhada harfleri söyleyememe (artikülasyon) şeklinde ortaya çıkmaktadır. 3-6 yaş arasında görülen bu bozukların temelinde fizyolojik nedenler yatıyor olabilir. Böyle durumlarda çocuğun gelişim çağı detaylı olarak incelenmelidir. 6-9 yaş arası çocuklarda ise sonradan görülebilecek konuşma bozuklukları genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Otizme bağlı konuşma bozukluğu gibi fizyolojik veya kalıtsal derecede bir bozukluk yok ise 9 yaş sonrasında genellikle konuşma bozuklukları oluşmaz.

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları Tedavisi

Konuşma, beyin merkez olmak üzere bir çok organın eş güdümlü olarak çalıştığı kompleks bir durumdur. Bu yüzden yalnızca bir organda sorun olmasından kaynaklanmıyor olabilir. Tedavi yöntemi belirlenirken özellikle fizyolojik semptomlar yanında psikolojik etmenler de değerlendirilir. Birden fazla çeşitte konuşma bozukluğu aynı anda görülebilir Çocuğun yaşına göre uygulanacak dil terapisi tedavilerin başında gelmektedir. Özel eğitim öğretmenleri, dil konuşma terapistleri ve uzman kişiler tarafından verilen bu tedavi yöntemi çoğunlukla tercih edilen terapidir. Ayrıca tedavi sırasında psikolojik ve fizyolojik sebeplerin detaylı değerlendirilmesi için mutlaka uzman görüşü alınmalıdır.

“İfade Edici Dil Becerileri” konulu makalemizi de okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz.

 

 

İfade Edici Dil Becerileri

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir