Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Ders Çalışma Motivasyonu

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Ne Zaman Ciddiye Alınmalıdır?

admin 22 Nis 2020 Dil Konuşma 153  0

 

Konuşma bozukluğu çocuklarda fizyolojik, psikolojik ve bedensel bazı nedenlerle görülebilir.  Genellikle 3-6 yaş arasında ortaya çıkan çocuklardaki konuşma bozukluğu ailelerin dikkati ile fark edilmektedir. İlk farkeden aile, eğer aile farkına varmazsa da okul çağında öğretmeni farkedip aileyi bir danışmana başvurması için uyaracaktır. Bu noktada özellikle üzerinde durulması gereken husus ailelerin çocuklarındaki gelişime bağlı olarak konuşma bozukluklarının düzeleceğini düşünmelerinin hatalı olduğudur. Erken yaşta ve gelişim çağında fark edilemeyen, edilse de önemsemeyen konuşma bozukluğu çocukların gelecekteki hayatını birçok yönden olumsuz etkiliyor. En geç 3 yaşına kadar konuşma yetisini tamamlaması gereken çocuklarda konuşma bozukluğu mevcutsa gelişmekte olan anormal durum sebebiyle psikolojik sorunlar da yaşanabiliyor. Konuşma bozukluğu semptomlarına sahip çocukların tedavisine ihmal edilmeden hemen başlanmalıdır. Birçok konuşma bozukluğu çeşidi vardır. En bilinenleri; artikülasyon bozukluğu, gecikmiş konuşma, özgün konuşma bozukluğu ve kekemeliktir. Bu sebepler psikolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olabileceği gibi doğuştan  ortaya çıkan otizm rahatsızlığın bir sonucu olarak kalıtsal olarak da ortaya çıkabilir. 3 yaşından itibaren seyreden konuşma bozukluğu semptomlarına dikkat edilmelidir. 3 yaşına kadar çocuklardaki konuşma yetisinin gelişmiş olması gerekir. 3 yaş bu açıdan aileler için ciddi bir eşiktir. Aileler düzelir veya büyüdükçe geçer algısıyla 3 yaşından sonra gördükleri belirtileri ihmal etmemelidir.  Belirtilerin görülmesi halinde çocukların gelecekteki ruhsal, sosyal ve psikolojik durumları göz önüne alınarak mutlaka bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

 

Çocuklarda Görülen Bütün Konuşma Bozuklukları Tedavi Edilebilir

Çocuklarda görülen bütün konuşma bozukluklarının tedavi edilmesi mümkündür. Özellikle okul öncesi çağında çocuklara verilecek özel eğitim metotları ile bozuklukların tedavisi mümkündür. Konuşma bozuklukları yukarıda bahsedildiği gibi okul öncesi çağda belirtilerini göstermektedir. Aileler bu dönemde bir uzmana başvurarak özel eğitim, dil ve konuşma terapisi alınmasını veya tedavini planlamasını yapmalıdır. Tedaviye veya özel eğitime öncelikle konuşma bozukluğuna neden olan sebebin araştırılması ile başlanır. Bozukluğa neden olan sebebin fizyolojik, psikolojik veya kalıtsal olmasının saptanmasından sonra uzman bir tedavi metodolojisi belirlenir. Erken dönemde konuşma bozukluğu tedavisine başlanmasının aynı zamanda çocukta oluşabilecek gelecekteki sosyal fobilerin önlenmesi de sağlanır. Ayrıca uzmanlar 5 yaşından önce başlanan tedavilerin çocukların geleceğine olumsuz yansımayacağını ve tedaviye ne kadar geç başlanırsa iyileşme sürecinin o kadar uzayacağını belirtmektedir.

Bu yazıda bahsedilen artikülasyon bozuklukları ile ilgili detayları merak ediyorsanız “Artikülasyon Bozukluğu Nedir?” makalemizi aşağıdan tıklayarak okuyabilirsiniz.

Artikülasyon Bozukluğu Nedir?

 

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

“Çocuklarda Konuşma Bozukluğu Ne Zaman Ciddiye Alınmalıdır?” üzerine 2 yorum

  1. Batuhan dedi ki:

    Bu gibi bilgilendirici makaleler çok iç açıcı herkese tavsiye ederim.Konuşma dil ile çok etkin bir araçtır

    1. admin dedi ki:

      Rica ederim güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir