Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 58  0

Çocuklardaki Dikkat Dağınıklığını Önleme Çalışmaları

Dikkat dağınıklığı çocuklarda en çok gözlenen bozukluklardan biridir. Dikkat dağınıklığı çocuklarda eğitim başarısını ve okul hayatındaki motivasyonunu etkilemektedir. Birkaç günlük ya da sadece bir ortamda meydana gelen dikkatsizlikler çocukta dikkat problemi olduğu anlamına gelmemektedir. Çocukta dikkat dağınıklığının bulunduğunun gözlemlenebileceği ortamlar vardır. Bir çocukta dikkatsizlik probleminin olduğunun söylenmesi için belirtilen koşullardan birkaçının 6 ay süreyle gözlenmesi gerekir.

  • Çoğu zaman ayrıntılarda, okul ödevlerinde, günlük işlerinde ve etkinliklerinde dikkatsizce hatalar yapmalıdır.
  • Oyun oynarken, bir işle ilgilenirken bir anda dikkati dağılmalıdır.
  • Kendisiyle konuşulduğunda dinlemiyormuş gibi görünmelidir.
  • Zihinsel çaba gerektiren işlerden kaçmalı, yapmakta isteksiz olmalıdır.
  • Eşyalarını, koruması gereken maddeleri bir yerlerde unutmalı, kaybetmelidir.
  • Dış uyaranlardan çok çabuk etkilenmelidir.

Dikkat dağınıklığı; ev, okul, oyun yaşantısındaki çocuklarda başarı seviyesinin yüksek olmasını engelleyici bir faktördür. Ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi, dikkatsizlik problemi varsa sıkı takibini yapması gerekmektedir. Bazı anne-baba tutumlarında problemi olan çocuklar umursamazlıkla, yaramazlıkla, bilerek yapmalarla suçlanmaktadır. Halbuki bu durumdan en çok mutsuz olan yine çocuklardır. Problemin çözümü için en büyük destekçisi de ailesi olacaktır.

Çocuklarda Dikkatin Dağılmaması Nasıl Sağlanır?

Dikkat dağınıklığını önlemek ve çocuklarda eğitim başarısını arttırmak için öncelikle sorunun kaynağının bulunması gerekmektedir. Dikkatsizlik sorunu, genetik faktörlerden, psikososyal faktörlerden, beyin yapısındaki sorunlardan, ebeveyn tutum ve davranışlarından, dopamin seviyesi yüksekliğinden kaynaklanabilmektedir. Sorunun erken teşhisi ve nedenlerinin bilinmesi problemi kontrol altında tutmak ve ilerlemesini önlemek için son derece önemlidir.

Dikkat eksikliği problemi ciddi bir sağlık sorunu da olabilmektedir. Eğer böyle bir problem varsa tıbbi ve psikolojik destek alınması gerekmektedir.

Dikkat dağınıklığı problemlerinin çözülmesi için çocukla iş birliği içinde olmak gerekir. Çocukla zıtlaşarak, bilerek yaptığını söyleyerek, tek seferde bu sorundan kurtulmasını isteyerek maalesef yardımcı olamazsınız.

Bir çocuğun dikkat eksikliği en çok eşya kaybetme ve verilen görevleri yapmama şekilde ortaya çıkmaktadır. Kaybolan eşyaların yerine sürekli yenilerini almak, çocuktaki sorumluluk duygusunu azaltacaktır. Kaybolan eşyanın harçlıkların biriktirilmesi ile alınmasını isteyin. Sorunun olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalan çocuk daha dikkatli olmak için kendini zorlayacaktır.

Bulunduğu ortamdaki dikkatini dağıtacak eşyalar, oyuncaklar, sesli malzemeler azaltılmalıdır. Sorumlulukların, kuralların beraber tekrar edilmesi çocuğun hatırlamasına yardımcı olur. Çocuklara yapılmayan sorumluluklarda ceza vermek yerine yapılan işlerde ödül vermek, olumlu bir pekiştireç olacaktır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
Mandala Boyama Çalışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir