Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Çocuklarda Ders Çalışma Alışkanlığı

Çocuklarda Ders Çalışma Alışkanlığı

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 47  0

Çocuklarda Ders Çalışma Alışkanlığı ve Aile Tutumu

Her dönem okulların açılması ile çocuklarının ders çalışmasını, iyi notlar almasını isteyen aileler gözlenmekte. Düzenli olarak okula gidip gelen çocuğun sürekli ders çalışmasını isteyen ya da en azından ödevlerini yapacak kadar dersleriyle ilgilenmesini isteyen anne-babalar bulunmaktadır. Fakat öğrenciden bir robotmuş gibi sürekli ders çalışmasını istemek, kendi inisiyatifine bırakmamak, ya çok sıkıcı ya da çok boşlayıcı davranmak gibi tutumlar yanlış davranışlardır. Çocuklarda başarı sağlanması, eğitim hayatının sorunsuz işlemesi için pozitif tutumlar ve olumlu davranışlar sergilenmelidir.

Ders çalışma eyleminin gerçeklemesi ve alışkanlık düzeyinde sergilenmesi için öğrencinin motivasyon düzeyi yüksek tutulmalıdır. Aile tarafından öğrencinin ders çalışması beklenen dönemde sıklıkla öfke problemleri ile karşılaşılmaktadır. Öfke sorununun ortaya çıkması ile aile içi ilişkiler yara alabilmekte, iki tarafın zıtlaşması ile kötü sonuçlar doğmaktadır. Özellikle babalar çocuğun ders çalışması için diretmekte, çocuklar da ders çalışmayı düşünse bile sırf babaya inat olsun diye ders çalışmamak konusunda inatçı tutumlarına devam edebiliyorlar.

Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandıran Bazı Yöntemler

Anne babalar genellikle çocuklarının ders çalışmasını isterken kendi yaptıkları fedakarlıkları dile getirmektedir. Öğrencide bunun karşılığı ders çalışmanın önemli, başarı getirecek bir eylem değil de anne-babaya karşı yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk olarak algılamak olmaktadır. Çocuk bu eylemi, kendisi için değil de bir başkası için yapmak istememekte ve inatlaşmaktadır. Çocukların ders çalışmayı sevmesi ve teşvik edilmelerini sağlayacak bazı küçük tüyolar bulunmaktadır.

  • Çocuğa sevgi göstermek için başarılı olması beklenmemelidir. Çocuğa karşı her zaman sevgi gösterilmesi gerekir. Koşullu sevgi çocuklar için bir anlam ifade etmez.
  • Çocukların sınırları bilinmelidir, alınan notlar belki de çocuğunuzun kapasitesidir. Hep daha fazlasını bekleyerek, öğrenciyi zorlamak haksızlık olacaktır.
  • Hayatın ders çalışma üzerine kurulmaması gerekmektedir. Beraber zaman planlamaları yapılabilir, ders çalışmadan sonra yapılabilecek hobiler belirlenebilir.
  • Çocuklarda başarı, yüksek motivasyon ile beraber gelecektir. Düşük gelen bir not ya da bir süre ders çalışılmaması, kötü söylemler değil daha çok motive edilmeyle telafi edilebilir.
  • Başka öğrencilerle kıyaslama yapılmamalıdır. Unutmayın ki dünyadaki herkes aynı kapasitede değildir ya da herkesin ilgi alanı aynı değildir.

Kazanılan başarılarda her zaman sizin sayenizde gerçekleşmiş gibi davranmayın. Başarı, çocuğun eseridir. Bu yolda anne-babalar ve öğretmenler rehberlik eden yol arkadaşlarıdır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir