Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çocuklara Kitap Okuma Nasıl Aşılanır?

admin 05 May 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 48  0

Okuma yazmayı söken çocuk yaştaki bireylere kitap okumayı aşılamak, gelişimi açısından oldukça önem arz ettiğinden veliler tarafından sıkça sorulan çocuklara kitap okuma nasıl aşılanır? sorusu merak edilmeye başlandı. Peki kitap okuma alışkanlığı kazandırmak adına çocuğa ne gibi davranışlarda bulunulması gerekir? Kitap okuma alışkanlığı nasıl öğretilir?

Çocuğunuzun Yanında Kitap Okuyun

Çocuklar küçük yaştayken sık olarak televizyonda gördüğü karakterleri, edindiği arkadaşları ve en önemlisi anne babası olan evebeynlerini örnek alır. Bu yüzden onların davranışlarını iyi ve kötü olmak üzere farketmeksizin tekrarlama başlar. Bu durumu çocuk etimolojisi adı verilen ve tekrar özelliğini alan özellik sayesinde yaparlar. Çocuğunuza sigaranın kötü bir araç olduğunu ve kullanmaması gerektiğini anlatmak için sigara kullanmayan anne baba güzel bir örnek olacağı gibi, çocuğuna kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen evebeynlerde her gün çocuğun görebileceği bir ortamda en az bir saat kadar kitap okumalıdır.

Günlük Tutmasını Sağlamak

Kitap okuma alışkanlığının en yakın dostu olan yazma alışkanığı, okuma içgüdüsünü kazanması adına oldukça önemlidir. ”Yazan insan, okur.” mantığı çerçevesinde, çocuğunuza günlük tutmasını tavsiye ve teşvik ederseniz, kısa süre sonra okuduğu kitapları yazdığını veya sizden ona kitap almasını istediğini görebilirsiniz.

 • Günlük tutmak kitap okuma alışkanlığını teşvik eder.
 • Günlük tutmak yerine bir kitap özet defteri de tutturabilir, bu sayede okuduğu kitapları bir deftere yazdırabilirsiniz.
 • Günlük tutmak yazma yeteneğini geliştirir, yazma ve okuma birbirini tekrar eden aktivitelerdir.

Günlük tutmak, çocuk yaş grubunda kitap okuma alışkanlığını direkt olarak etkileyen önemli unsurlardandır.

Onunla Kitap Alışverişine Çıkın

Çocuklar için maddiyat harcanan unsurlar daha değerli gözükebilir. Bu yüzden kitapların onun gözünde ilgi çekici olmasını ve bu sayede kitap okuma alışkanlığı kazanmasını istiyorsanız, çocuğunuzla düzenli olarak kitap alış-verişine çıkabilirsiniz. Kendinize kitap almak için çıktığınız alış-verişlerde zamanla çocuğunuzunda 1-2 kitap karıştırdığını görebilirsiniz. Bu gibi senaryolarda beğendiyse elindeki kitabı ona almayı teklif edebilirsiniz.

Memnuniyetle kabul edebileceği için kitap teklifiniz ona masum gelecek, ve zamanla kitap okuma alışkanlığı güçlenecektir. Kitabı çocuk ve aile için gündelik bir aktivite haline getirmek ve kitap okuma saatleri yapmak da çocuğunuzun kitap alışkanlığı kazanması için oldukça etkili hamlelerdir. Evebeynlerin de aksatmadan katıldığı kitap okuma saatleri, çocuğunuz için de faydalı olacaktır.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

“Çocuklara Kitap Okuma Nasıl Aşılanır?” üzerine 3 yorum

 1. Helin Kaya dedi ki:

  Kızım ve ben burdaki tavsiyeleri göze alarak herşeyi denedik ve kitaplari daha ilgisi cekmesi icin çabaladik ve sonunda basardik teşekkür ederiz .

  1. admin dedi ki:

   Rica ederim güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

 2. Sami Şahin dedi ki:

  Snobizm diye bir terim var anlamı özenme yani özenti çocuğunuz bu terimin anlamını bilmese de otomatik olarak yani içgüdüsel olarak bu terimi uygular sigara içen bir babanın çocuğu büyüdüğünde sigara içer veya at yarışı oynayan bir babanın çocuğu mutlaka at yarışı oynayacaktır. Çocuklar sizleri rol model olarak seçer hafızaları tazedir iyiyi kötüyü ayırt edecek kapasiteleri de yoktur sadece izler ve görerek öğrenir. Çocuğunuzun yanında iyi olarak ne yaparsanız çocuk onu kapar kötü olarak ta ne yaparsanız çocuk onu da kapar. Uzun lafın kısası ailece kitap okuyun bir anne baba akşam televizyonu kapatıl ellerine bir kitap alsa ve okumaya başlasa gerçek anamda tabi ki emin olun çocuğunuz mutlaka sizleri taklit edecektir. Snobizm doğru kullanarak çocuğunuzu kitap okumaya alıştıra bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir