Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri

Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 75  0

Ebeveynler olarak çocuklarımızı ne kadar çok sevsek de bazen onlar ile iletişimde sorunlar yaşayabilmekteyiz. İstemeden de olsa sözlerimizle çocuklarımızın heveslerini kırabilir ve özgüvensiz birer kişilik geliştirmelerini sağlayabiliriz.

Aşağıda çocuklarımıza söylediğimiz yanlış cümleler ve doğru cümleleri ele alacağım.

Doğru Yaklaşım Örnekleri

“Ayakkabılarını hala giyemedin mi geç kaldık bırak ben giydiririm” yerine  Ben seni bekliyorum güzel çocuğum sen kendin giyebilirsin acele etmene gerek yok” diyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki hiçbir şey çocuğunuzdan daha önemli ve acele değildir.

“Tamam anlaşıldı sen bunu beceremeyeceksin bırak artık ben yaparım” demek yerine örneğin ” Ben senin çabaladığını görebiliyorum ve sonuna kadar seni destekliyorum inanıyorum sana yapabilirsin” demek hem çocuğun özgüvenini güçlendirecektir hem de sizinle olan ilişkisini güçlendirecektir.

” Şu yemek yemeyi de bir türlü beceremedin üzerine dökersin kesin bırak da ben yedireyim sana” demek yerine “Sen kendin de çok güzel yemek yiyebiliyorsun ben biliyorum. Hadi başla bakalım döksen de hiç önemli değil” diyebilirsiniz.

Kitaplarını yırtmaya devam edeceksen seninle çok kötü bozuşuruz ve istediğin çikolatayı sana asla almam” demek yerine ” Biliyorsun ki kitaplar okumak için vardır. Hadi beraber bakalım bu kitapta hangi hikayeler varmış birlikte okuyalım” demek her zaman daha iyidir.

Bir yere yemek yemeye gittiğiniz zaman ” O bunu sevmez yemez vermeyin” ya da ” O sadece şunu yer bunu yer” demek yerine “Hangilerinden yemek istersin canının istediği bir şey var mı hadi gel kendin seç hangisini yemek istiyorsan” diyerek çocuğa özgürce seçme hakkı sunulmalıdır.

“Anne Baba ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri” isimli makalemizi aşağıdan okuyabiliriz.

Anne Baba Ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri

 

 

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir