Çocuk ve Kitap

Çocuk ve Kitap

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 35  0

Çocukların Alışkanlıklarında Ebeveynlerin Rolü

Çocuk ; henüz ergin olmayan birey anlamına gelir fakat çocuklar aynı zamanda ebeveynlerini gözleyerek onları model alarak büyürler. Ebeveynler çocuklarını kitaplara yönlendirmeyi seçerler.Çocuklar kitap okumak yerine oyun oynamayı seçerler.Elbette oyun oynamalılar , oyun saati ayrı kitap okuma saati farklı olmalıdır.Kitap okumak çocukları sakinleştirir ve beyin gelişimine de yardımcı olur.

Çocuk Ve Kitap

Kitap insanın sessiz ve en bilgili arkadaşıdır. İnsanlar mutlu olunca kitap okur ve mutluluğu pekişir , üzülürler kitap okurlar üzüntüleri azalır , sinirlenirler kitap okurlar sinirleri hafifler kısacası kitaplar insanların her duygusunda yanında olur. Bu alışkanlıkla alakalı bir olaydır. Çocuklar kitaplarla ne kadar erken tanışırsa o kadar sakin olurlar ve okudukça da bilgili olurlar. Kitap okumak insanları dinlendirir ve rahatlatır.Kitap okumak çocuklara sorumluluk duygusu katar.Bu sorumlulukla birlikte bilinçli birer insan olmaya aday olurlar.Çocuklar kitap okuyarak dikkat eksikliği, odaklanma gibi problemlerin üstesinden gelebilirler.Çocukların kitapları sevmesi için çocukların yaşına, eğitim seviyesine göre kitapları okuması gerekmektedir. Doğumlarından itibaren kitaplara alışkın olan çocuklar, kitaplarla hep iç içe olur ve kitapların her zaman dost olduğunu anlarlar.

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır ?

Çocuklar için en önemli rol model ebeveynlerdir .Ebeveynler evde ne yaparsa, birbirlerine nasıl davranırsa çocukları da o davranışları kendilerine örnek alırlar , eğer anne ve baba kitap okursa çocuklarda bu alışkanlığı kendilerine edinirler.Çocukların kendisine ait çocuk kitapları olan bir kütüphanesi olması çocukları teşvik eder . Çocuklara  oyuncaklar elbette ki alınmalıdır ama kitaplara daha fazla ağırlık verilmelidir.Çocuklarla birlikte kitap okumak onların bunu alışkanlık haline getirmesi konusunda oldukça önemlidir.Çocukların yatarken kitap okuma alışkanlığı beyin gelişiminde de çok önemlidir .Bilgisayar oyunları , televizyon veya telefonlar kitap okumak için engeller oluşturmaktadır. Bu engelleri kaldırmak ebeveynlere düşer ve kısıtlama getirebilirler .Kitaplar daima en iyi dosttur ve hediye olarak da en iyi seçimdir. Kitaplar doğum günlerinde çocuklar için vazgeçilmez bir hediye olmalıdır. Çocuklara böyle anlamlı hediyelerle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak mümkündür.kitap alışkanlığı kazandırmak  için başka bir yöntem ise evde yapılacak etkinliklerdir .Kitap okuyan çocuk daima bilgisiyle, hal ve hareketleriyle ve sorumluluğuyla ön planda olur bu sebeple kitap okuma alışkanlığının kazandırılması oldukça önemlidir.

zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?
yumurtalik kist
Yumurtalık Kisti Nedir?
suciceği
Suçiçeği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir