Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları

editor 25 Ara 2020 Kişisel Gelişim 11  0

Kitap okumak çocuğumuzun birçok konuda gelişmesine neden olmaktadır. Çocukların büyük bir kısmı ise ne yazık ki kitap okumayı sevmiyor ve kaçıyor. Bu ise oldukça zararlı olup ebeveynlerin çocuklarının kitap okuması için çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Bu çabayı gösterirken oldukça hassas davranmalısınız. Yanlış bir uygulama yapmanız çocuğunuzu kitaplardan daha çok uzaklaştırabilmektedir. Yazımızın devamından çocuğunuzu kitap okumaya teşvik etmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Kitap okumanın başta çocuklar olmak üzere her bireye katkısı bulunmaktadır. Kitapların çocuklarımıza sağlayacağı faydaları saymakla bitmez. Çocuğunuzu kitap okumaya teşvik etmenin yollarını sunmadan önce gelin kitabın çocuğunuza sağlayacağı faydaları sıralayalım:

  • Hafızası Güçlenir: Kitap okumanın bizlere verdiği en katkı hafızanın güçlenmesidir. Telefon numarası, adres, dua ve isim gibi birçok konuda unutkanlık yaşamamanızı sağlar.
  • Yalnızlık Hissi Giderilir: Kitap okuma alışkanlığına sahip insanlardan sürekli olarak duyduğumuz sözlerden birisi de “kitap en iyi dostumdur” . Bunun nedeni ise kitap sürekli kitap okuyan kişiler kitap okuyarak mutlu olurlar ve sakinleşirler. Gündelik hayatımızda da bir kişiye dostum diyebilmek için onun bize mutluluk ve yanında sakinlik hissiyatı uyandırmalıdır.
  • Empati Kurma Yeteneği: Etrafımıza baktığımız zaman kitap okumayan ve okumayı sevmeyen kişilerin çoğunluğunun yalnızca kendi fikirlerinin doğru olduğunu düşünerek kimseyi anlamazlar ve dinlemezler. Ancak çocuğunuza kitap okumayı sevdirirseniz daha küçük yaştan itibaren kendini başka kişilerin yerine koyarak hareket etmeyi öğrenecektir. Bilinçli bir insan olmanın altın kuralı ise empati kurmaktır.
  • İletişim Becerisi Gelişir: Günümüz çocukların birçoğunda ne yazık ki iletişim kuramama sorunu vardır. Bu durumun en büyük sebebi ise telefon bağımlılığıdır. Çocuklarımızın telefon kullanımında bilinçli olması öğretilmelidir. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırdığınız vakit iletişim becerisi gelişecek ve hayatının birçok noktasında başarı elde edecektir.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Çocuklarımıza kitap okutmak için ebeveynler genellikle bağırma çağırma gibi yollara başvurmaktadır. Bu yol çocuğunuzun kitap okumasına yönelik hiçbir katkı sağlamaz iken tam tersine kitaplardan daha da uzaklaşmasına neden olacaktır. Aşağıda vereceğimiz hususları uygulayarak çocuklarınızı kitap okumaya teşvik edebilirsiniz:

  • Yapılan en ciddi hatalardan biri çocuğa kitap okutturmaya çalışıp ebeveynlerin okumamasıdır. Unutmamalısınız ki çocuklar anne ve babalarından gördüklerini uygularlar. Siz kitap okumazsanız çocuğunuzun kitap okuma olasılığı çok düşük olacaktır. Bu nedenden dolayı ev içerisinde günün belli saatlerinde kitap okuma saatleri belirleyerek topluca kitap okuyun.
  • Televizyonlarda sıkça gördüğümüz şeylerden bir tanesi de anne ve babanın çocuğu uyurken başında kitap okumasıdır. Bu çocuğunuzun daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olurken ileriki yaşlarda kitap okumasına teşvik etmektedir.
  • Evin ufakta olsa bir kısmını kütüphane yaparak çocuğunuzun sürekli o kitapları görmesine neden olun.
  • Sevmediği tarzlarda kitap okuması için asla zorlamayın. İster komedi ister polisiye, dilediği kitabı okusun.
Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuğunuzu Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?
Eğitimde Anne Babanın Rolü
Eğitimde Anne Babanın Rolü
Çocukta Başarı Kriteri
Çocukta Başarı Kriteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir