Çocuğunuza Hikaye Okumak

Çocuğunuza Hikaye Okumak

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 41  0

Çocuklara Hikaye Okuma Ne Gibi Kazanımlar Sağlar?

Çocuklara hikaye okumak ya da masal okumak, ebeveynlerin yapabileceği en güzel etkinliklerden birisidir. Üstelik bu bebeklikten itibaren yapılabilir. Özellikle 3 yaşından itibaren bir alışkanlık haline getirilebildiği taktirde çocukların ilerde iyi bir okuyucu, iyi bir dinleyici olmaları sağlanabilir. Üstelik ruhsal gelişimlerini desteklemek için de hikaye okumanın önemi yadsınamaz. Cep telefonu ya da tablet, TV’lerden uzak durmak için kitap en etkili etkinlik aracı olacaktır.

Çocuklara Hikaye Okumanın Faydaları

Çocuklara hikaye okumak pek çok açıdan fayda sağlar. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Hikayeler ile çocuklara çeşitli erdemler kazandırılabilir. Karakterlerinin gelişimi ve oturması konu başlıklarına göre hikayeler seçilebilir. Dürüstlük, çalışkanlık, azim, arkadaşlık gibi temalar hikaye eşliğinde anlatılabilir.
  • Hikayeler, çocukların sözel becerilerini geliştirir. Yeni kelimeler öğrenir, kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini dinler, kulakları aşinalık kazanır.
  • Hikayeler çocukların daha iyi birer dinleyici olmalarını sağlar. Okul öncesi ve ilkokul döneminde çocukların en zorlandıkları konu, konsantre olmaktır. Fakat düzenli hikaye okunan, düzenli olarak dinlemeye alıştırılan çocuklarda zaman içinde konsantrasyon güçlenecek, iyi birer dinleyici olacaklardır. Bu da doğrudan başarıya etki edecek, okul hayatında dersleri daha iyi algılamalarına vesile olacaktır. Ayrıca karşılarındakini dinlemeyi öğrenen, kişiler arası ilişkilerde sağlıklı bireyler olmalarını da sağlayacaktır.
  • Hikâyeler çocukların hayal dünyasını zenginleştirir. Çocuklar hayaller ile yaşarlar. Hayatı hayalleriyle anlamlandırırlar. Dinledikleri hikayeler onlarda hayal gücünü geliştirir. Okuyanın tonlama ve ses taklitleriyle dinledikleri yerin nasıl olduğunu, ortamda neler bulunduğunu, varlıkların neye benzediği canlandırırlar. Bu da onlar için yeni dünyaların açılması anlamına gelir.
  • Kitaplar hafızayı güçlendirir. Bu, çocuklar için de etkili ve eğlenceli bir yöntemdir.

Çocuklara Hikaye Okuma ve Hayata Hazırlama

Çocuklara hikaye okumak sadece bu faydaları sağlamaz. Bunlar dışında çocukların ufkunu genişletir. Okul başarılarının her yönden artmasına destek sağlar. Sadece Türkçe ve diğer sözel derslerdeki başarılarını değil bütün derslerdeki başarılarını tetikler. Çünkü anlama, dinleme, neden sonuç ilişkisi kurma becerileri yükselir. Hayatta hep iyi şeyle olmayacağı için hikâyeler, onlara zorluklarla başa çıkmayı da öğretir.

Mandala Boyama Çalışması
Bebek Boyama Etkinlikleri
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir