Sponsor Reklam
Sponsor Reklam

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?

editor 29 Ara 2020 Kişisel Gelişim 11  0

Bazı çocuklar sebepli nedenlerden ötürü utangaçlığı fazlasıyla yaşamaktadır. Özellikle yabancı kişiler ve ortamlarda bu durum oldukça şiddetleniyor. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Yazımızın devamında bu sorunun cevabına ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Ev içerisinde genellikle pek bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir. Genellikle farklı ortamlarda ebeveynlerin arkalarına saklanmasıyla dikkat çeken bu çocukların bu kadar çok utangaçlık yaşamasının sebebi nedir? Bu sorunun başlıca nedenlerini şu şekilde sıraladık:

  • Bu sorunun cevabına verilebilecek en önemli nedenlerden bir tanesi de ebeveynlerin çocuklarına karşı sergilediği tavırdır. Özellikle babaların tavırları daha etkili olduğu unutulmamalı.
  • Arkadaşları tarafından sergilenen tavırlar. Küçük görme, dışlama ve dalga geçme gibi birçok neden çocuğunuzun özgüvenini düşürür. Bunun yarattığı en büyük sorunlardan bir tanesi de dışarıda utangaç tavır sergilemeleridir.
  • Yetiştirilme biçimi
  • Anne ve baba haricinde çevresel etkininde sıkça önemi bulunmaktadır. Sürekli oturup kalktığınız kişi/lerin çocuklarınıza karşı davranış biçimine dikkat ediniz. Bu kişiler dede, nine ve komşular olabilir.

Utangaç Çocuğuma Nasıl Yardım Edebilirim?

Çocuklarda sıkça gözüken utangaçlık ve çekingenliğin en büyük nedeni anne ve babadır. Çocuğunuzun yaptığı bir işte azarlama ve bağırma gibi tepkiler göstermeniz ona fazlasıyla zarar vermektedir. Bu nedenden dolayı çocuğunuza model olmalısınız. Yaptığı işlerde ona ters tepki vermemek adına güzel bir dille anlatmalı ve tebrik etmelisiniz.

Çocuğunuzla fazla vakit geçirmemiz ona utangaçlık haricinde birçok sorunla karşılaşmasına neden olacaktır. Haftanın en az 1 -2 günü dışarı çıkartmanız ve sürekli olarak ilgi göstermeniz çocuğunuzun özgüvenli ve başarılı olmasına neden olacaktır.

Mutlu ve Özgüvenli Çocuk Yetiştirmenin Yolları Nelerdir?

Bir çocuğun hayatta başarılı ve mutlu olması için ona verebileceğiniz en büyük şey sevgidir. Yapılan araştırmalarda sevgi gören çocukların mutlu ve özgüvenli olduğu görülürken ailesi tarafından şiddet gören çocukların özgüvensiz ve mutsuz olduğu görülmektedir.

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de çocuğunuzu başka kişilerle kıyaslamaktır. Komşunun çocuğu böyle yapmış, sen ne yaptın? tarzı kıyaslamaları sürekli olarak duymaktayız. Bu söylem genellikle çocuğu hırslandırma amacıyla söylense de çocuğun kendini yetersiz hissetmesi ve özgüvenin düşeceği düşünülmemektedir. Çocuğunuzu başka kişilerle kıyaslamak yerine onun eksik yönlerini keşfederek iyileştirme çabası gösterin. Yaptığı işlerde onu tebrik etmeyi unutmayın.

Ebeveynler genellikle çocukların çoğu şeyi sorgulamasını istemez. Siz bu hatadan uzak durarak çocuğunuzun istediği şeyi sorgulamasına izin verin ve güzel dille cevap verin. Bu çocuklarınızın özgüvenli olmasının yanı sıra başarılı olacaktır.

Çocuklarınızda konuşma bozukluğu varsa yazımızı okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuğunuzu Kötü Alışkanlıklardan Nasıl Uzak Tutabilirsiniz?
Eğitimde Anne Babanın Rolü
Eğitimde Anne Babanın Rolü
Çocukta Başarı Kriteri
Çocukta Başarı Kriteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir