Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Asperger Sendromu Nedir

Asperger Sendromu Nedir?

admin 15 May 2020 Özel Eğitim 193  0

Asperger Sendromu olan biriyle tanıştığınızda, ilk farkedeceğiniz şey diğer insanlar kadar zeki oldukları, fakat sosyal becerilerle ilgili sorunlar yaşadıkları olacaktır. Ayrıca bir konu üzerinde takılıp kalma ve aynı davranışları tekrar tekrar yapma eğilimine girebilmektedirler.

Doktorlar Asperger kişileri Otizm Spektrum Bozukluğundan ayrı bir durum olarak düşünürlerdi. Ancak 2013 yılında uzmanların kullandığı standart kitabın , Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı ( DSM-5 ) olarak adlandırılan en yeni baskısı, Asperger’in sınıflandırma şeklini değiştirdi. Bugün Asperger sendromu artık teknik olarak kendi başına bir tanı değil Otizm Spektrum Bozukluğu kategorisinin parçası olsa da birçok insan hala Asperger terimini kullanmaktadır.

DSM-5 ayrıca Asperger’lerle örtüşen bazı semptomlara sahip olan sosyal pragmatik iletişim bozukluğu adı verilen yeni bir tanı içerir. Doktorlar bu tanıyı, konuşma ve yazmada zorluk çeken, ancak normal zekaya sahip insanları tanımlamak için kullanmaktadırlar.

Asperger Sendromu Belirtileri

Asperger Sendromu yaşamın erken dönemlerinde başlamaktadır. Eğer asperger sendromuna sahip bir çocuğun annesi veya babasıysanız, göz temasında bir takım sorunlar yaşadığını fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun sosyal durumlarda farklı davrandığını ve birileri onunla konuştuğunda ne söyleyeceğini veya nasıl tepki vereceğini bilmediğini de fark edebilirsiniz.

Beden dili veya insanların yüzlerindeki mimikleri veya ifadeleri anlamakta zorluk çekebilirler.  Örneğin, birisi sarılmak için kollarını açtığında sarılmak istediğini veya kaşlarını çattığında kızgın olduğunu fark etmeyebilir.

Çocuğunuzun çoğu zaman tek bir konu hakkında uzun uzun konuşabilir. Ağaç türleri veya futbol istatistikleri gibi tek bir konuda çok yoğun bir şekilde konuşabilirler. Özellikle de ilgilendiği bir konuda kendini çok fazla tekrar edebilir. Aynı hareketleri tekrar tekrar da yapabilir.

Ayrıca hayatındaki değişimleri beğenmeyebilir. Örneğin, her gün kahvaltıda aynı yemeği yemek isteyebilir veya okul hayatı boyunca bir sınıftan diğerine geçmekte zorlanabilir.

Rapor Nasıl Alınır?

Çocuğunuzda belirtiler fark ederseniz hemen çocuk doktoruna başvurun. Sizi, hemen aşağıdaki uzmanlara yönlendirecektir.

  • Psikolog
  • Nörolog
  • Psikiyatrist

Doktor çocuğunuzun davranışı hakkında aşağıdakiler de dahil olmak üzere sorular soracaktır:

  • Hangi belirtiler var ve bunları ilk ne zaman fark ettiniz?
  • Çocuğunuz ilk ne zaman konuşmayı öğrendi ve nasıl iletişim kuruyor?
  • Herhangi bir konu ya da faaliyete odaklanabiliyor mu?
  • Arkadaşları var mı ve onlarla nasıl etkileşime giriyor?

Asperger Sendromu Tedavisi

Otizm Spektrum Bozukluğu’nda da olduğu gibi burada da her çocuk birbirinden farklıdır. Bu yüzden herkese uyan tek bir tedavi yaklaşımı yoktur. Asperger Sendromu’nun da yine Otizm Spektrum Bozukluğu gibi bilinen en önemli tedavi şekli erken başlanmış ve doğru şekilde yapılacak olan eğitimdir.

Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
ozroder
ÖZRÖDER Üyelik Formu
Hareket Bozuklukları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir