Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Artikülasyon Bozukluğu Nedir?

Artikülasyon Bozukluğu Nedir?

admin 17 Nis 2020 Dil Konuşma 59  0

Artikülasyon bozukluğu çocuğun artiküle edemediği çıkaramadığı sesler anlamına gelmektedir. Çocuk bazı harfleri doğru çıkaramamaktadır ve yerine başka harfleri söylemektedir. Örneğin “r” sesini çıkaramayan bir çocuk “araba” demek yerine “ayaba”, “armut” demek yerine de “aymut” diyecektir.

Her harfin, her sesin belirli yaş zamanlarına kadar göz ardı edilebilir bir sınırı vardır. 3 yaşındaki bir çocuk “b” sesini söyleyemiyorsa bu bir sorundur fakat aynı çocuk “r” sesini çıkartamıyorsa bu bir sorun değildir. “b” sesi 3 yaşına kadar çıkartılması gereken bir ses iken “r” sesi 5 yaşına kadar tolere edilebilir bir sestir. Bu yüzden çocukların bu tür konuşmalar sırasında bazı harfleri yutması ya da farklı bir ses olarak çıkarması olağandır.

Artikülasyon Bozuklukları Çeşitleri

Artikülasyon bozukluklarının bir kaç çeşidi olabilir. Bunlardan birisi sesi tamamen yutmadır. Çocuk sesi hiç çıkarmaz. Örneğin r sesini artiküle edemeyen bir çocuk “araba” yerine “aaba” diyebilir. Aynı şekilde “arsa” diyecekken “aasa” diye telafuz eder.

Bir diğeri ise yerine ikame ses koymaktır. Kafamız karışmasın diye yine “r” sesinden aynı örnek kelimelerle devam edelim ki daha iyi otursun zihnimizde canlandırma kolay olsun. Çocuk “r” sesi yerine “y” sesini kullanıyor olabilir. “araba” demek yerine “ayaba” diyecektir. Yine aynı şekilde “arsa” demek isterse eğer  “aysa” diyecektir. Bu da bir artikülasyon bozukluğu örneğidir.

Birden fazla artiküle edemediği ses olan çocuklar bazen sadece ailesi ve yakınları tarafından da anlaşılabilmektedir. Aile dışındaki çevresi çocuğu anlamakta güçlük çekebilir. Bu durumda çocuğun hem sosyal yaşantısına, hem okuldaki arkadaşlıklarına oldukça zarar verebilir.

 

Bir Uzmana Ne Zaman Başvurmalıyım?

  • Çocuğunuz 4 yaşına kadar hala anlaşılması zor bir şekilde konuşuyorsa
  • 6 yaşında hala bazı sesleri çıkaramıyorsa
  • 6 yaşına geldiği zaman bazı sesleri atlıyor ya da başka seslerle değiştiriyorsa
  • Yaştan bağımsız yanlış çıkardığı sesten, konuşma bozukluğundan utanmaya başladıysa

hiç beklemeden bir doktora, özel eğitim merkezine, odyoloji ve konuşma bozuklukları uzmanına ya da bir dil konuşma terapistine başvurmanız gerekmektedir.

Artikülasyon Bozukluğunun Nedenleri?

Çocuklarda görülen artikülasyon bozukluğunun tam bir nedeni bilinmemekle birlikte ailede daha önce konuşma bozukluğu hikayesi varsa çocukta da olabildiğini kanıtlayan çalışmalar mevcut. Erkek çocuklarda kız çocuklarına nazaran daha sık görülmektedir. Bazen de bir fiziksel sorun artikülasyon becerilerinde bozulmaya sebep olabilmektedir. Örneğin;

  • Yarık damak
  • Yarık dudak
  • Diş problemleri
  • Dil altı bağı
  • Beyin ve sinir hasarları

Artikülasyon bozukluklarında çocukların emekleri, uğraşları kadar ailelerin de uğraşları çok önemlidir. Dil ve konuşma eğitimi alan çocuğa anne baba eğitiminde sürekli yanında olduklarını hissettirmelidir. Bunun için aşağıdaki yazımıza göz gezdirebilirseniz.

Eğitimde Anne Babanın Rolü

 

Artikülasyon Bozukluğu olan bir çocuğa yapılacak yanlış davranışlar, kırıcı sözler de onları olumsuz olarak etkilemektedir. Bu dönemlerde çocuklara doğru bir şekilde yaklaşmak son derece önemlidir. Nasıl doğru bir şekilde yaklaşabilirim diye düşündüğünüzü duyar gibiyim 🙂 Bunun için de aşağıdaki bağlantımızdan benim en beğendiğim örnekler içeren makalelerimden birisi olan “Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri

 

 

 

 

Okul Öncesi Sayıları Öğreniyorum
Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
Mandala Boyama Çalışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir