Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Annelerinin Yasakladığı Şeyleri Yapan Çocuklar

Annelerinin Yasakladığı Şeyleri Yapan Çocuklar

admin 19 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 84  1

Anneler ve çocukları ile arasında doğumdan itibaren sıkı bir bağ oluşur. Bu bağ yıllar içinde sanıldığının aksine daha da güçlenir. Annelerin çocuklarına küçükken davranışları ilerleyen yaşlarda ki gelişimlerinde doğrudan etkili olur. Annelerin tamamı çocuklarını korumak, daha mutlu ve güvende olmalarını sağlamak için bazı yasaklar koyar. Koyulan yasakların her zaman çocuklar için doğru olmadığı bilinmelidir. Araştırmalar yasaklanan şeylere karşı çocukların daha fazla reaksiyon verdiğini hatta yasak olan şeyleri ısrarla daha çok yapmaya devam ettiğini gösteriyor. Koyulan küçük yasakların bile ilerleyen yaşlarda farklı şeyleri tetiklediği biliniyor. Bu nedenle anneler bir şeyi yasaklarken bir kez daha düşünmeli hatta mümkünse yasak yerine alternatif çözümler bulmalıdır.

Çocuklar Yasaklara Karşı Gelir

Annelerin çocukların büyüme çağında en çok şikayet ettikleri şeylerden biri yasak olan bir şeyin çocuk tarafından devam ettirilmesi hatta bu durumun bir inatlaşma, mücadele haline gelmesidir. Çocuklar gelişme çağında merak etme, öğrenme evresinde olur.  Yasak olan şeylerin neden yasak olduğunu anlama isteği oluşur bu yaşlarda. Bu da yasakların çiğnenmesi ve beraberinde sorunların ortaya çıkması anlamına gelir. Sobaya yaklaşmaya çalışan bir çocuğa sadece “hayır yasak” demek çocuğu sobaya daha fazla yaklaştıracaktır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için çocuğun gelişim döneminde yasakları koymadan, koyulan yasakları minimuma indirerek ya da yasakların çocuklara nedenlerini açıklayıcı bir dil ile anlatarak önlemler almak mümkündür.

 

Yasağın İçeriğinin Açıklanması

Çocukların yasak olan şeyleri yapmaya devam etmelerinin en önemli sebeplerinden biri yasağı neden olduğunu anlayamamaları, adlandıramamalarıdır. Anneler sakıncalı oldukları durumları açıklamak yerine doğrudan yasaklamak yolunu seçerler. Buda çocuğun yasak olan şeyi daha fazla yapmasına neden olur. Eğer nedenleri açıklanır, yapmaması gerektiği, sonuçları açıklanırsa çocuğun yasağı delme eğilimi engellenir.

Özgürlük Kısıtlama

Annelerin çocuk için koyduğu yasaklar çok ileri seviyede olursa bu gelişim açısından son derece zararlıdır. İstemeyerek anne yasaklarına uyan bir çocuğun başta eğitim hayatı olmak üzere gelişiminde aksamlar görülebilir. Koyulan yasaklar, kesinlikle çocuğun özgürlüğünü kısıtlayacak seviye de olmamalıdır. Her türlü karar ve kısıtlama çocuğun anlayacağı bir dilde açıklanmalıdır. Ancak bu şekilde çocukların gelişimleri doğru bir şekilde sağlanabilir.

 

 

Annelerinin Yasakladığı Şeyleri Yapan Çocuklar

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
zaturre nedir
Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
hamile spor
Hamileyken Spor Yapılır Mı? Yararlı Mı?

“Annelerinin Yasakladığı Şeyleri Yapan Çocuklar” üzerine 2 yorum

  1. Kadir dedi ki:

    Her yasağa da uyulmaz ki 🙂 ama dogru haklısınız güzel site tebrik ederim

    1. admin dedi ki:

      Rica ederim güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir