Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün mü?

Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün mü?

admin 20 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 42  0

Anne adayları ve baba adayları bebeklerini sağlıklı şekilde kucağına almak için can atmaktadırlar. Eskiden bebek doğmadan önce hastalıkların teşhisi pek mümkün değildi. Ancak modern tıp ile birlikte çoğu hastalık bebek anne karnındayken tespit edilebilmektedir. Bu durum hastalıklara karşı erken önlem alınması açısından önemlidir. Özellikle ikinci aydan itibaren bebekten alınan DNA örneği hastalıkların teşhisini belirlemektedir.

Anne Karnında Hangi Hastalıklar Belirlenebilmektedir?

Kalp Hastalıkları: Bebeğin kalbinin gelişimi için beşinci ay kritik dönemdir. Bu dönemde bebekteki kalp rahatsızlıkları belirlenebilmektedir. Anne adayı bu kritik dönemde ilaç kullanımına dikkat etmelidir. Diyabet hastası olup olmadığı da bebeğin kalp rahatsızlıklarında belirleyici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca anne adayının geçmişte bulaşıcı bir hastalık geçirip geçirmediği de önemlidir. Kalbin bir bölümünün tam olarak gelişmemesi durumu, büyük kalp delikleri, ana damarlardaki sorunlar bebeklerde görülen bazı kalp rahatsızlıklarıdır. Günümüzde modern tıp ile birlikte bunlar erken teşhis edilebilmektedir.

Down Sendromu: Yaklaşık dördüncü ayda yapılan tetkiklerle bebeğin Down Sendromu riski taşıyıp taşımadığı belirlenebilmektedir. Tıbbi cihazlar ile bebeğin burun kemiğine bakılarak ve ense kalınlığı incelenerek bu risk anlaşılabilir. Eğer down sendromu riski düşünülüyorsa doktorlar tarafından çocuğun kromozom sayısı detaylı incelenerek kesin bir kanıya varılmaktadır. Ayrıca annenin hastalıkları, sigara gibi alışkanlıkları da bu risk faktörünün belirlenmesinde önemli bir ipucudur. Sigarayı hayatınızdan genel olarak çıkarmanızı önermekle birlikte, eğer çıkartamıyorsanız da en azından sadece hamilelik döneminde değil, hamilelik planlamasından itibaren sigarayı bırakmanızı önermekteyiz.

İskelet Rahatsızlıkları: Bebeğin iskelet yapısındaki bozukluklar yapılan testler ile önceden teşhis edilebilmektedir. Bebekteki bu oluşuma neden olan faktörler arasında annenin sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeleri kullanması öne plana çıkmaktadır. Ayrıca genetik faktörler de unutulmamalıdır. Bu konuda anne adayının bilinçlendirilmesi ve bebek için geçerli bu kritik dönemde önlem alınması gerekmektedir.

Akciğer Rahatsızlıkları: Bebeğin gelişiminde akciğerin oluşumundaki problemler ve kistler bebek için risk taşımaktadır. Bu rahatsızlıklar tıbbi araçlar ve taramalar ile teşhis edilebilmektedir. Ancak tedavisi genel olarak doğumdan sonraki dönemde yapılmaktadır.

Anne Adayı Bu Hastalıklara Karşı Neler Yapmalıdır?

Anne adayı gebelik döneminde bebeğinin sağlıklı şekilde gelişimine olanak tanımalıdır. Sigara, alkol, uyuşturucu madde, stres gibi olumsuzluklardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bebekteki rahatsızlıklar genetik olabilmektedir. Ancak çevresel koşulların da bu hastalıkların oluşumuna neden olduğu unutulmamalıdır. Anne adayı bu dönemde bilinçlendirilmelidir.

“Anne, Baba ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri” isimli makalemize de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Anne Baba Ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü
Disleksi Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir?
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

“Anne Karnında Hastalık Tanısı Mümkün mü?” üzerine 2 yorum

  1. Phoebe dedi ki:

    Çok yararlı olmuş hocam. Emeğinize sağlık.

    1. admin dedi ki:

      Rica ederim umarım yararlı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir