Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Anne Baba Ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri

Anne Baba Ve Çocuk İletişim Tavsiyeleri

admin 14 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 57  0

İnsanlığın en önemli icadı iletişimdir. İnsanlar çağlar öncesinde de birbirleriyle iletişim kuruyorlardı. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle iletişim araçları değişse de en temel iletişim, sözlü iletişimdir. İletişim kurmak iki insanın birbirini karşılıklı anlaması demektir. Bunun için de belirli kural ve çerçeveler vardır. İnsan bu kurallar çerçevesinde insanlarla anlaşır ve sağlıklı iletişim kurmuş olur.

İletişimde ilk önce yapılması gereken şey karşındaki insanı dinlemektir. Dinlemeden sadece bir tarafın konuşması bir süre sonra dinleyen tarafı yoracaktır. Dinleme konusunda isteksizlik gösterecektir. Bu da sağlıksız bir iletişim meydana getirecektir. Eğer sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsak her iki tarafın da dinlemesi ve anlamaya çalışması gerekir. Durum bütün ilişkilerde bu şekildedir. İsterse anne-baba arasında, baba ve çocuk arasında ve anne -çocuk arasındadır.

Sağlıklı ve Sağlıksız İletişim

Eğer karşımızdaki insanla sadece konuşmaya dayalı bir iletişim halinde isek bu sağlıksız iletişim şeklidir. Her iki tarafa da kendini ifade etme hakkı tanınıyorsa, kişiler bu noktada birbirine saygılıysa bu iletişim sağlıklı iletişim şeklidir. İletişim kurarken öncelikle muhatabımıza değer vermeli ve onunla ilgilendiğinizi göstermelisiniz. Bunun için de karşımızdaki kişiye tam olarak dönmeli ve sadece onunla konuşmalıyız. Bu iletişim türü çocuklarla iletişim konusunda da geçerlidir. Çocuk anne ya da babasıyla iletişime geçerken kafasında ön yargılar olmamalı.

Nedir bu ön yargılar? “Acaba annem ve ya babam beni dinler mi? Beni anlar mı?” ve benzeri sorular sağlıksız iletişim kurduğunuzu gösterir. Bunun yerine çocuğunuza onu anladığınızı ve ne yaparsa yapsın ona güvendiğinizi göstermelisiniz. Bu durumda iletişim kurabileceksiniz ve çocuğunuz sizinle iletişime geçmekte zorlanmayacaktır. Anne babanın çocuğa değer verdiğini hissettirmesi gerekir. Onu yargılamadan dinlemeli. Sadece ona yönelmeli ve onu dinlemeli.

İletişimde Yapılan Hatalar

Anne babanın çocukla iletişimde yaptığı en sık hatalardan biri çocuğa yeterince güvendiğini hissettirmemek ve yargılar şekilde konuşmaktır. Bazı anne babalar da çocuk bir şey anlatırken onu dinlemek yerine başka şeylerle uğraşır. Bu şekilde iletişim kuramayan bir çocuk bir dahaki sefere kendisini dinlemeyen anne veya babayı tercih etmeyecektir. Bu şekilde iletişim bozuklukları oluşacaktır.

“Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri” adlı yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

Çocuklara Doğru Yaklaşım Örnekleri

 

 

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir