Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
Aileler İçin Çocuklarıyla Ders Çalışma Teknikleri

Aileler İçin Çocuklarıyla Ders Çalışma Teknikleri

admin 15 Nis 2020 Anne-Çocuk-Sağlık 49  0

Başarı, emek ister ve zaman harcamak gerekir. Bu yüzden aileler çocuklarının başarısını desteklemek adına öncelikle çocuklarına emek vermeli ve bunun zaman alacağını unutmamalıdırlar. Okul hayatı sadece okulla sınırlı değildir. Hatta daha fazlası evde geçer. Çocuk, kalabalık sınıf ortamında aldığı bilgiyi evde sentezleyerek kalıcı hale getirir. Bunu kimi zaman tekrarlarla kimi zaman ödevlerle yapar. Tam da bu noktada ailelerin çocuklarıyla ders çalışması göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.

Ailelerin Çocuklarıyla Ders Çalışırken Yapmaması Gerekenler

Ailelerin çocuklarıyla ders çalışması bir zorunluluk değil gerekliliktir. Bunun çok büyük bir kısmı da motivasyona ve denetime dayanır. Fakat çoğu ailenin çocuklarını motive etmeye çalışırken yaptığı hatalar vardır. Hiçbir aile çocuğunun kötülüğünü istemez. Bu yüzden bunları bilerek yapmaz. Fakat her ne kadar doğru yapıldığı düşünülse ve çocukların motive olarak daha fazla çalışacağı varsayılsa da bunlar çeşitli sorunlara neden olur. Nedir bunlar? Kıyaslama yapmak, sürekli öğüt vermek, çalışmadığı taktirde başına yakın ve uzak gelecekte gelebileceklerle korkutmak, çalışmadığı zaman yapacakları ile tehdit etmek, sürekli ders çalışmasını söylemek, sürekli ona çok güvenildiğini söylemek, çok yüksek hedefler koymak. Bunların her biri çocukların motivasyonunu olumsuz etkiler ve gelişimlerinde de negatif etki oluşturur.

Aileler İçin Çocuklarını Ders Çalışmaya Motive Etme Yöntemleri

Ailelerin çocuklarıyla ders çalışması konusunda yapması gerekenler de bellidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocuklarınızı iyi tanıyın. Her çocuk için geçerli bir motivasyon yöntemi yoktur. Her çocuk özeldir ve onun özelliklerine göre yaklaşmak gerekir. Kimilerine karşı duygusal olmak gerekirken kimilerine karşı otoriter davranmak gerekebilir.
  • Planlarınızı birlikte yapın. Aileler olarak onların fikirlerine önem verdiğinizi hissettirin. Bu yüzden de günlük çalışma süresi, kitap okuma süresi, bilgisayar, TV, telefon başında geçireceği süre gibi detayları birlikte kararlaştırır. Bu, plana uymasını kolaylaştıracaktır.
  • Kararların takibini yapın. Çocuğunuzun hazırladığınız plana uyup uymadığını kontrol edin. Kendiliğinden uyması çok iyimser bir yaklaşımdır. Dışına çıktığını gördüğünüzde sakince kararları hatırlatın.
  • Teknolojiye sınır koyun. Telefon, bilgisayar, telefon gibi unsurlar onların zamanlarından çalan en büyük parçalardır. Bunlara sınır koyun. Bunlar başında nasıl, nerede vakit geçirdiğini de takip edin.
  • Takip çizelgesi oluşturun. Bu sayede somut, yazılı planlar ortaya çıkar. Bu da daha iyi motive olmasını sağlar. Yaptıklarını görmesini sağlar.

 

 

Çocuğum Çok Utangaç Ne Yapmalıyım?
Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu
Çocuğunuzu Kitap Okumaya Teşvik Etmenin Yolları
Çocuklarda Obezite Sorunu ve Kontrolü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir