Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
3. Sınıf Matematik Etkinlikleri

4. Sınıf Matematik Ders Planı

admin 19 May 2020 Matematik 76  0

Matematik, her geçen gün öğrenciler için zorlaşan bir derstir. Bu nedenle 4. sınıfta da öğrencilerin bu korkuları, öğretmen tarafından bertaraf edilmelidir. Ders planı bu konular dikkate alınarak, müfredata uygun olarak hazırlanmalıdır. Sizin için 4. sınıf matematik ders planı nasıl olmalı? sorusunun, önemli cevaplarını sizin için derledik. Bu planların ayrıntılarını kullanarak, dolu dolu bir matematik ders planı oluşturabilirsiniz. Öğrenciyi derse daha fazla katan ve aktif olmasını sağlayan bu yeni planlar, öğrencilerin dersi sevmesini ve verimli bir şekilde matematiği öğrenmesini de sağlar. Matematiği seven öğrenci için anlamak kolay olasa da çekincesi olan öğrenci için her sınıfta matematik, zorlu bir ders olacaktır. Öğretmen olarak fark yaratmak ve bir öğrenci de olsa matematiğe kazandırmak istiyorsanız, yenilikçi ve teknoloji kullanımına açık olmanız gerekir.

4. Sınıf Matematik Konuları

Matematik 4. sınıfta, müfredata göre sayılar ve işlemler konusu ile başlar. Önceki yıllarda temeli atılan bu konular daha fazla derinleştirilerek öğrenciye anlatılmaya başlanır. 4. sınıf matematik ders planı nasıl olmalı? Matematik ders planı hazırlanırken, kavramlar, kazanımlar, öğrenme ve öğretme teknikleri, kullanılan araç ve gereçler belirtilir. Ayrıca öğrenme ve öğretme süreci ayrıntıları da plana eklenir. Öğretme ve öğrenme etkinlikleri madde madde sıralanır. Bu planda belirtilen kazanımlar ünite sonunda öğrenciden beklenen geri kazanımlardır. Kullanılacak öğretme ve öğrenme teknikleri başarılı bir konu anlama ve anlatma sürecini etkiler. Öğrenciler sadece anlatma ile anlamayacağı gibi sadece soru çözme ile de konuyu tam kavrayamaz. Bu süreçte gerekli olan tüm teknikler, akıllıca kullanılmalı ve etkin öğrenme sağlanmalıdır. Öğrenciyi derse katacak ve dikkat çekecek teknikler kullanılmalıdır. 4. sınıf matematik ders planı nasıl olmalı?  sorusunun en doğru cevabı, sınıfın yani öğrencilerin öğrenme alışkanlıkları ve yetkinliklerine göre belirlenen plan uygulamasıdır. Kademe kademe öğretilen ders, planda belirlenen tüm konu başlıklarının anlatılması anlamına gelir. Daha sonra ölçme ve değerlendirme sürecinin ayrıntıları da ders planında gösterilmelidir. Alıştırmalar ve sorulacak sorular gibi örnekler, bu planda yazılı halde bulunmalıdır. Planın uygulanmasına ilişkin diğer açıklamalar da eklenerek, bir haftalık plan sona ermiş olur.

4. Sınıf Matematik Ders Planı Örneği

Matematik 4. sınıfta, öğrenciler için zorlaşan bir ders olarak anlatılır. Öğretmenler içinse, değişen öğrenciler ile farklı sonuçlar ortaya çıkarır. Bir sınıf için zorlu geçecek olan bir yıl, diğer sınıf için çok kolay geçebilir. Bu öğretmenin anlatımı ve kullanığı öğretme teknikleri ile de ilgilidir. Öğrencilerin öğrenme alışkanlıkları ve teknolojinin kullanımı öğrenme sürecini çok etkiler. Öğretmenler için hazırlanan planların, müfredata uygun olması ve ayrıntılı olarak hazırlanması önemlidir. Bu uzun zaman alan ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu nedenle 4. sınıf matematik ders planı nasıl olmalı? Sorusuna cevap aramanız, çok normal bir durumdur. Hafta hafta hazırlanan planlar, hafta içinde yapılacak olan tüm basamakları kapsar.

Matematik 4. Sınıf İlk Ünite

Bu sınıflar için ilk dönemde, sayılar ve işlemler konusu birkaç hafta sürer. Haftalık olarak takip edeceğiniz, planı da buna göre hazırlamalısınız. Ünite sonunda öğrencinin kazanacakları ve bunu değerlendirme yolları ayrıntı olarak belirlenmelidir. Bu şekilde etkin ve verimli öğrenmenin sağlanıp, sağlanmadığı takip edilmiş olur. Dersin en iyi şekilde öğrenilmesi için, dikkati dinlenmesi ve ilginin sağlanması gerekir. Bu nedenle planın başında bunun nasıl sağlanacağı belirtilmelidir. Bazen kısa bir hikaye ile bazen de bir video ile dersin başında öğrencilerin ilgisi çekilmelidir. Öğrencilere sayılar biner biner saydırma yaptırılmalıdır. Böylece durum kontrolü yapılmış olur. Ders sonunda da farkı izlemek için aynı etkinlik yapılabilir. 4. sınıf matematik ders planı nasıl olmalı? Sorusu için yapılan diğer çalışmalar da, ders içinde sorulacak soru ve diğer anlatılacakların maddeler halinde yazılı olmasıdır. Ders kitabı üzerinden yapılacak eş zamanlı takip ile, alıştırmalar ve örnek sorular da çözülmelidir. Hangi sayfanın hangi konuya ait olduğu bu planlar içinde belirtilmelidir. Anlatımda kullanılacak materyal ve diğer dokümanlar haftalık planda net olarak belirtilmelidir. Sınıf dışında eğitim yapılacaksa bu da plan içinde yazılmalıdır. 4. Sınıf Matematik Ders Planı Nasıl Olmalı? Sorusu tüm bu ayrıntılar nedeni ile çok dikkati hazırlanması gereken bir plan olduğu açıktır. Bu planlar yıl içinde düzenli bir yol izlemenizi sağlar.

Saatlerle İlgili Tüm Çalışmalare Görsel Kaynak Olabilecek Swf Dosyası
1. Sınıf Matematik Sayı Eşleme Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayı Sıralama Boşluk Doldurma Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayma Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir