Sponsor Reklam
Sponsor Reklam
3. Sınıf Matematik Etkinlikleri

3. Sınıf Matematik Etkinlikleri

admin 15 May 2020 Matematik 65  0

Matematik dersinde yapacağınız etkinlikler, öğrencilerin derse olan ilgisini de arttırır. Bu nedenle yapacağınız etkinlikler çocukların ilgisini çeken ögeler içermelidir. Konunun içeriğine göre renkli, resimli ve interaktif etkinlikler bu yaştaki çocukların ilgisini daha fazla çeker. Etkinlik sonunda yapacağınız değerlendirme, öğrencilerin durumunu görmeniz ve gerekli eksikleri tespit etmeniz için yararlı olacaktır. Derste işlenen konuların pekişmesi ve öğrenmenin kolaylaşması bu etkinlikler sayesinde daha da kolay olacaktır. Matematik öğrenciler tarafından zor bulunan ve genelde sevilmeyen bir derstir. Bu nedenle dersin eğlenceli hale gelmesi, öğrencilerinizin matematiğe bakış açısını da değiştirecektir. Çağımız teknoloji çağı ve yeni nesil çocuklar bu teknolojinin içinde büyümektedir. Bu da 3. sınıf matematik etkinlikleri tasarlanırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanmayı da gerekli hale getirir. Öğrenciler bu sayede severek ve ilgi ile etkinlikleri yapacak ve verimli öğrenmenin yolu açılacaktır.

Matematik Etkinliklerinin Önemi

Ders anlatımı dışında yapılan ders etkinlikleri, verimli çalışma ve etkin öğrenme için çok yararlı olan bir yoldur. Bu nedenle öğrenciler için her derste farklı ve dikkat çekici etkinlikler hazırlanmalıdır. Matematik dersi öğrencilerin genelde korktuğu bir ders olduğundan, bu ön yargıyı yıkmak öğretmenlerin görevidir. Seçilecek 3. sınıf matematik etkinlikleri, dikkatle seçilmelidir. Çok sayıda tekrarlanan, farklı ve eğlenceli etkinlikler öğrencinin öğrenme sürecinde olumlu etki yaratan dokümanlar arasındadır. Dokümanlar hazırlanırken, öğrencilerin yaşına ve öğrenme süreçlerine uygun olarak hareket edilmelidir. Çocukların dikkatini çekecek resim ve hayvanlar ile çalışma kağıtları süslenebilir. Bu sayede her öğrenci eğlenerek, etkinliklerini yerine getirecektir. Özellikle renklerin ve şekillerin kullanıldığı matematik etkinlikleri, ilkokul öğrencileri tarafından sevilmektedir. Siz de oluşturacağınız etkinliklerde bu özellikleri göz önünde bulundurarak, başarılı bir eğitim dokümanı hazırlayabilirsiniz. Matematiği sevdirmek için her türlü yolu deneyen öğretmenlerimiz için bu tür dokümanlar, destek sağlar.

İlkokulda Matematik Etkinlikleri

Yeni dönem eğitim sürecinde, klasik ders anlatmanın yanı sıra farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu şekilde öğrencinin derse daha fazla katıldığı bir ortam yaratılarak, etkin öğrenme sağlanır. 3. sınıf matematik etkinlikleri, bu kapsamda öğretmenlerin çok kullandığı bir yöntemdir. 3. sınıf konularından olan kesirler, öğrencilerin anlamakta zorlandığı konulardandır. Bu konuda fark yaratmak isterseniz, anlatacağımız etkinliği uygulayarak öğrencilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. Bu etkinlikte hem renklerden hem de şekillerden yararlanarak, dikkatleri toplayabilirsiniz. Çalışma kağıdı üzerinde çizeceğiniz daireleri, istediğiniz kesirler şeklinde boyayıp öğrencilerin bunların karşılıklarını yazmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede şekilleri dikkatle inceleyen öğrenci kısa süre içinde konuya da vakıf olacaktır. Bu 3. sınıf matematik etkinlikleri arasında, denenmiş ve güzel sonuç alınmış olan etkinlikler arasındadır. Yapımı çok basit olan bir etkinliktir. Basit bir daireyi, dilimlere bölmeniz yeterli olacaktır. Dikkat çekici renkler kullanın. Öğrenciler arasında küçük bir yarışma yaparak, etkinliği daha da dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Çocuklar arasında sevilen çizgi film karakterlerini de kullanarak, etkinlik içinde konuşan bir figür haline getirebilirsiniz. Öğrenciler bu tür küçük ayrıntıları çok sever ve derse daha fazla odaklanır.

Matematik Etkinlikleri Örnekleri

Bölme işlemi, 3. sınıf matematik konuları arasında bazı öğrenciler tarafından zorlanılan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle etkinlik planlaması yaparken, bu konu ele alınmalı ve özenli davranılmalıdır. Oluşturacağınız çalışma kağıdı üzerinde, renkli ve resimli ögeler ile birlikte öğrencinin dikkati çekilebilir. Her sonuç bir bulmacanın cevabı olacak şekilde tasarlandığında, öğrenci de etkinliği tamamlamak için hevesli olacaktır. Öğrenciler için 3. sınıf matematik etkinlikleri gerekli motivasyonun sağlanması ve başarıya ulaşmanın ilk anahtarıdır. Bu küçük yaştaki çocuklarda, dikkatin bir yere toplanması zor bir konudur. Kısa süreli odaklanabilen çocuklar, dinamik yapılı etkinlikler ile ders konusunda hevesli hale gelecektir.

3. Sınıf Matematik Dersi Çarpım Tablosu Etkinlikleri

Çarpım tablosu, matematiğin temellerinden biridir. Temeli iyi olan öğrenci konular ilerledikçe, anlama ve öğrenmede sorun yaşamayacaktır. Öğretmenleri çarpım tablosunu sevdirerek, öğrenciye eğlenceli bir şekilde öğretmesi çok önemlidir. Böylece çocuk öğrenmekten keyif alacak ve matematiği sevecektir. 3. sınıf matematik etkinlikleri çarpım tablosu konusunda oluşturulacak çalışma kağıtları yararlı olacaktır. Çalışma kağıtlarında soru soran hayvan figürlerini kullanmak, çocuk için eğlenceli öğrenmeyi sağlar. Bol bol resim kullanılması ise en güzel çözümlerden biridir. Salt yazıdan çok resimli anlatım, etkinliklerin severek yapılmasını sağlar.

Saatlerle İlgili Tüm Çalışmalare Görsel Kaynak Olabilecek Swf Dosyası
1. Sınıf Matematik Sayı Eşleme Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayı Sıralama Boşluk Doldurma Oyunu
1. Sınıf Matematik Sayma Oyunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir